Štětí tvoří vlastní město a devět místních částí. Jsou to Brocno, Čakovice, Hněvice, Chcebuz, Počeplice, Radouň, Stračí, Újezd a Veselí.
Město leží na pravém břehu Labe v úrodné kotlině, vyplněné čtvrtohorními náplavami. Při řece směrem k Počeplicím se táhne úzký pás lužního lesa, který je spolu s pobřežními sítinami ornitologicky velmi bohatý. Rybáři často navštěvované jsou tůně na štětské i hněvické straně Labe.
Krásný rozhled do kraje skýtá vrch Špičák (281 m) nad Štětím, který vznikl při třetihorní vulkanické činnosti proražením pískovcových a vápencových vrstev. Zdejší čedič byl těžen na štěrk a pozůstatky lomu bývají často v lidové fantazii považovány za kráter. Z vrcholu je vidět nedaleký Říp, vápencový vrch Sovici, oblouk Českého Středohoří, kopce Kokořínska, Liběchov a Mělník.
Štětí tvoří vlastní město a devět místních částí. Jsou to Brocno, Čakovice, Hněvice, Chcebuz, Počeplice, Radouň, Stračí, Újezd a Veselí.
V těsné blízkosti města leží rozsáhlý tovární komplex na výrobu papíru, který je největším zaměstnavatelem v regionu. Je zde také několik menších průmyslových podniků.
Štětí je moderním, zhruba devítitisícovým, sídlem s vysokým stupněm občanské vybavenosti. Jeho místní části poskytují kombinaci venkovského bydlení a snadné dostupnosti služeb.
Uzlovým bodem je Městský úřad s řadou funkcí státní správy a samosprávy. Bezpečnost chrání služebna policie, požární stanice a Městská policie. Je zde několik zdravotnických středisek a samostatných lékařských ordinací. Vzdělávání zajišťují VOŠ obalové techniky a SŠ, tři základní a jedna speciální základní škola, několik poboček má Mateřská škola. Funguje tady Základní umělecká škola a Dům dětí a mládeže. Pro seniory jsou k dispozici dva domy s pečovatelskou službou. Svá sídla zde má rovněž řada podpůrných organizací pro občany v tíživé situaci.
K volnočasovým aktivitám slouží Městská knihovna, kino, Kulturní středisko a informační centrum. Pro sportovní účely pak koupaliště, stadion a množství dětských hřišť. U Labe probíhá přestavba areálu vodních sportů. Ve městě působí také mnoho zájmových sdružení.
Kultura ve městě
Kulturní a společenský život města je velmi bohatý. Štětí se pravidelně zapojuje do akcí Den Země, Hodina Země, Ukliďme Česko, Mezinárodní den památek a historických sídel nebo Evropský týden mobility.
Městská knihovna se účastní projektů Týden knihoven, Celé Česko čte dětem či Noc s Andersenem. Dále zde probíhají kurzy Virtuální univerzity třetího věku, setkání se spisovateli, tematické přednášky, paměťové terapie, tvořivé dílny, výstavy fotografií a uměleckých děl a mnoho soutěží pro děti a seniory.
V malém sále Kulturního střediska jsou hojně navštěvovány besedy s cestovateli, ve velkém sále se konají divadelní představení, pravidelná Společenská odpoledne pro důchodce, množství plesů a akademie základních škol.
Pro rodiče s dětmi jsou vhodné akce Domu dětí a mládeže, dále Zahájení turistické sezóny s loupežníkem Štětkou, Pálení čarodějnic, Pochod lesních skřítků a strašidel, Dětský den nebo Rozloučení s prázdninamiVelmi oblíbené jsou slavnosti Historický den - Štětská ostrev, Tradiční štětský jarmark, Masopust, Radouňská pouť, Počeplická pouť a Stračenská pouť.
Hudebními zážitky jsou koncerty Severočeské harmonie, Štětský varhanní podzim a letní rockové koncerty. Největší událostí je však jednou za dva roky FEDO, tedy Národní festival dechových orchestrů. Jeho účastníky jsou pravidelně zahraniční i české orchestry a mažoretkové skupiny, jejichž um zhlédne a vyslechne během třídenního programu několik tisíc diváků.