Šluknov

Šluknov

Dnešní Cyklotoulky nám ukážou cestu z nejsevernějšího města naší republiky do Národního parku Česko Saské Švýcarsko a představí nám Šluknovský výběžek tak, jak ho většina z nás nezná.

Hurá na sever

Abych pravdu řekl, nejsevernější výběžek České republiky a jeho přirozené centrum, tedy nejseverněji položené město u nás - Šluknov, mě vždycky trošku lákaly. Představoval jsem si Bohem zapomenutý kraj, kde jsou dodnes vidět stopy vysídlení a kde lišky dávají dobrou noc. Skutečnost je ovšem mnohem příjemnější. Samotný Šluknov se skládá ze čtyř částí (Nové Hraběcí, Císařský, Království a Rožany), ve kterých jsou hned dva kostely a jedna kaple, což vyvrací mou představu o bohem zapomenutém kraji. A malebná krajina Šluknovského výběžku s nepříliš vysokými kopci, úhlednými vesničkami a celkem přehledným turistickým značením je přímo ideální pro cyklotoulky. V dosahu jsou hned dvě chráněné krajinné oblasti (Lužické hory a Labské pískovce) a dva Národní parky (České a Saské Švýcarsko), díky nimž patří tato oblast k nejunikátnějším místům ve střední Evropě a tipů na výlety je tu tudíž nepočítaně. Přímo ve Šluknově je celkem hezké náměstí, v jehož středu se tyčí barokní sloup Nejsvětější trojice, vedle něj stojí empírová kašna se dvěma chrliči, jejíž jedinečnost spočívá v tom, že je vyrobená z jednoho kusu kamene a naproti nim dožívá nádherný secesní dům, který už má to nejlepší asi za sebou, prostě celkem normální náměstí.

Podstávkové tkalcovské domy

To, co ovšem na náměstí chybí a co je přitom tak trošku poznávacím znamením zdejšího kraje jsou podstávkové tkalcovské domy. Co to je? Podstávkový dům v sobě spojuje tradici lužického či českého roubeného domu uzpůsobeného pro oblasti, kde v zimně teploty klesají dlouhodobě pod bod mrazu, a tradici franckého či durynského hrázděného jednopatrového domu, uzpůsobeného pro provozování řemesel. Takových domů neuvidíte v Čechách mnoho, naštěstí v okolí šluknovského náměstí je jich celkem dost a některé z nich jsou pořád ve výborné kondici. Při důkladnější prohlídce města nemůžete přehlédnout jeho další zajímavost: Překrásně zrekonstruovaný zámek ve stylu anglické renesance obklopený hezky udržovaným anglickým parkem. S jeho návštěvou určitě neváhejte, už jen kvůli příjemné cukrárně, která je v jeho útrobách. A jako takové pietní rozloučení se Šluknovem doporučuji zastávku na místní Křížové cestě, kterou tvoří dvanáct zastavení a jejíž součástí je i Getsemanská zahrada a pomník padlým z 1. světové války.

Česko Saské Švýcarsko

Ze Šluknova se vydejte po cyklostezce 211 na jih, směrem na Čítkův mlýn (na sever vede tato cyklostezka do Německa, kde navazuje na německé značení), tam uhněte po turistické červené doprava na Kunratice a vyjedete před nádherným arboretem, ve kterém je na 200 druhů dřevin a které bylo v době mé návštěvy volně přístupné (nevím, jestli to je tak vždycky). Pokračujte po červené na Brtníky a v případě, že byste se potřebovali najíst či napít, zajeďte do zdejší restaurace U Krkovičky (dal jsem si tu oběd a byl vynikající). Další osadou na trase je Kopec, při jehož návštěvě zažijete jinde nevídanou geograficko - fyzikální anomálii, která spočívá v tom, že ač jedete z kopce, jedete zároveň i do Kopce. Obě osady (Brtníky i Kopec) jsou velice půvabné, přičemž jejich krásu vytváří kombinace zajímavých a krásně upravených chalup zasazených do prostředí, které se vyznačuje až neskutečně intenzivním klidem. Kousek za Kopcem začíná Národní park Česko Saské Švýcarsko, což poznáte podle značky a hned několika příjemných změn. Zaprvé definitivně zmizí z cesty auta, zadruhé se objeví pískovcové skály nejrůznějších rozměrů a tvarů a zatřetí (což je celkem překvapení) nepřibude, možná dokonce ubude i turistů (především motorkářů). Je to asi tím, že část Česko Saského Švýcarska okolo Hřenska jich pojme tolik, že sem už (ke své vlastní škodě) nedorazí. Dalších pět až sedm kilometrů vede cesta opravdovou divočinou. Asi jsem měl štěstí, ale potkal jsem všeho všudy dva cyklisty, takže jsem si mohl užít klid, po jakém většina touží a kolikrát za ním putuje i mnohem dál, než je třeba.

Kyjovské údolí

Ovšem všeho do času. Další vesnicí na trase je Kyjov a tady se to turisty opět jen hemží a není divu. Z Kyjova do Brtníků, nebo spíše po Turistický most (což je asi v půlce cesty) vede jedna z nejkrásnějších stezek, kterou NP Česko Saské Švýcarsko má. Navíc vyvrací u nás celkem běžný, i když falešný dojem, že skalní oblasti se hodí jen pro pěší turistiku. Pro cestu Kyjov - Brtníky je ideální kolo! Samozřejmě i tady budete muset občas z bicyklu slézt, protože některé vyhlídky jsou přístupné jen po schůdcích, nebo budete procházet příliš úzkými stezkami, ale to nevadí. Nejznámější a nejpopulárnější atrakce na trase je asi Kinského vyhlídka, ale komu by se nechtělo trmácet nahoru, může si kousek od ní prohlédnout romantickou průrvu potoka s jeskyní zvanou Vinný sklep či Čertovu skálu s letitou "pamětní deskou". Po celou cestu pojedete okolo potoka, který je vlastně říčkou a nazývá se Křinice. Tato říčka o celkové délce asi 30 km protéká částečně našim územím, částečně Německem a v délce 7 km tvoří státní hranici. To nejkrásnější z Kyjovského údolí končí u Turistického mostu, který postavili skutečně turisté, a to již v roce 1908. Z mostu zpátky do Šluknova už nejde zabloudit, takže šťastnou cestu a užijte se zdejší pohodový kraj. Další tipy na www.mesto-sluknov.cz.

Tipy na trase

Šluknovský výběžek: německy Schluckenauer Zipfel (Böhmisches Niederland), polsky (Cypel Szluknowski), nachází se tu nejsevernější místo České republiky, které má zeměpisnou šířku 51° 3’ 20" severní zeměpisné šířky. Šluknovský výběžek je také místem, kde se Česká republika nejvíce přibližuje moři. Baltské moře je od něj vzdušnou čarou 300 km. Je charakteristický překrýváním kultur tří oblastí: české, saské a lužické.

Podstávkové domy: spojením českého roubeného domu a franckého či durynského hrázděného jednopatrového domu vznikla propracovaná stavba, která spojuje vysokou technickou a architektonickou kvalitu s dlouhou životností domu. Dům je přitom prostorný a velmi pohodlný pro bydlení i pro práci. Skládá se z přízemní zděné části zahrnující černou kuchyni a stáj, samostatné roubené světnice v přízemí (která bývala v zimě jediným vytápěným prostorem v domě), a patra, které stojí na podstávkách (sloupech) nad roubeným přízemím, a zároveň leží na zděné části.

Šluknovský zámek: Pochází ze 16. století a je obklopen nádherným anglickým parkem. V roce 1986 zde vypukl doslova zničující požár a vypadalo to, že se zámek konce století nedožije. Ale opak se stal skutečností, město zámek samo, na své náklady, opravilo a dnes je opravdovou chloubou města i celého Šluknovského výběžku.

NP Česko Saské Švýcarsko: je nejmladším národním parkem u nás, vznikl 1.1.2000. Základ tvoří souvrství pískovců – usazenin moře z období asi před 80 – 100 miliónů let. Kromě nádherných skalních útvarů a zajímavé přírody stojí za pozornost i krásně zachovalé ukázky lidové architektury.

Javorová brána: Tento zvláštní přírodní útvar dvou srostlých stromů naleznete ve čtvrti Rožany. Jedná se v podstatě o dva samostatné stromy s jednou korunou. K Javorové bráně se váže zajímavá legenda, kterou se dozvíte při návštěvě Šluknova.

Nejdelší motocykl na světě: se vyráběl v Kunraticích (městské části Šluknova) od roku 1931. Od roku 1931 ho vyráběl Albin Hugo Liebich. Na délku měřil 3,2m. Každoročně v září se ve Šluknově koná sraz těchto motocyklů. Letos to bude 85 ročník.

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
33 km
Čas jízdy: 
3 h
Nastoupáno: 
702 m
Náročnost: 
středně těžká
Tip na ubytování: 
Šluknov
Tip na stravování: 
Šluknov
Doporučené kolo: 
horské
trekingové
Cesty: 
asfaltové
lesní
šotolinové
Region: 
Ústecký kraj