Kam na víkend na kolo? Jen několik málo kilometrů za Prahou se rozprostírá Chráněná krajinná oblast Český kras, která ukrývá několik diamantů. Středobodem je bezesporu hrad Karlštejn, kolem kterého se vše točí, proto se turisticky nejoblíbenější části přezdívá Karlštejnsko. Panenská příroda je dalším lákadlem, lokalita je protkána turistickými trasami, které jsou v mnoha případech vhodné i pro cyklisty. Nudit se nebudou ani děti, protože kolem řeky se nachází malebná místa s herními prvky nebo koupaliště, k tomu je přímo v Karlštejně relaxační park se zoo s exotickými zvířaty.
Z metropole až na Karlštejn
Chráněná krajinná oblast Český kras se rozprostírá od hranic metropole až po Beroun a je perfektně dostupná všemi dopravními prostředky. Autem je to několik málo minut po dálnici D5, vlakem z hlavního nádraží asi 45 minut, ale nabízí se jet po cyklostezce vedoucí z centra Prahy podél řeky přes Radotín, Černošice a Dobřichovice až do penzionu Karlštejn. Ten je jako stvořený pro nadšené sportovce, pokoje jsou pohodlné, nechybí wi-fi zdarma ani úschovna kol. po vyjížďce jistě každý cyklista ocení posezení na terase, přičemž místní restaurace je známá českou kuchyní a výběrem z několika druhů točených piv.
Výzva pro trénované? Svatý Jan pod Skalou!
A kam vyrazit po vydatné snídani? Na Karlštejnsku si každý vybere svou trasu podle obtížnosti. Podél řeky jsou stezky pro rekreační cyklisty včetně dětí, naopak náročnější vedou na vyhlídky včetně známé Skály. Tato trasa s vysokou obtížností vede přes Dobřichovice, Karlické údolí, Solvayovy lomy a Mořinu a končí v poutním místě Svatý Jan pod Skalou. V letních měsících je kostel s jeskyní poustevníka Ivana pro veřejnost přístupný každý den kromě pondělí, na podzim až do konce října pouze o víkendech.
Karlštejn, Žebrák nebo Točník
Mezi hlavní zajímavosti Karlštejnska patří stejnojmenný hrad, který je vzdálený od penzionu jen dva kilometry. Nenavštívit jej by byla obrovská škoda, protože je otevřený celoročně a prohlídkové okruhy umožňují nahlédnout do soukromých i reprezentačních prostor císaře Karla IV. Vstupenky se mohou navíc zakoupit předem na konkrétní čas, nehrozí tak dlouhé čekání ve frontě u pokladny. Za návštěvu ale stojí i místní zoo v relaxačním parku v Karlštejně nebo další hrady v okolí. Přímo z Karlštejna vede cyklostezka Po stopách českých králů až k Žebráku a k Točníku, přičemž po cestě je možné navštívit i sklárnu v Nižboru.
Po stopách Joachima Barrandeho
A tip pro nejtrénovanější cyklisty? Českému krasu dominují geologické útvary a krásná příroda, není tedy s podivem, že jedna ze stezek je geologická a pojmenovaná po Joachimovi Barrandovi, francouzském paleontologovi, který zkoumal zkameněliny ve středních Čechách. Trasa měří dlouhých 39 kilometrů a startuje v Hlásné Třebani, kde je první informační panel. Stezka dále vede až na lom Velká Amerika a ke zmíněnému poutnímu místu Svatý Jan pod Skalou. Končí v Klonku u Suchomast a zahrnuje extrémní stoupání, proto není tato cyklotrasa vhodná pro děti.