Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Přes více než stoletou existenci má dráha svým uživatelům co nabídnout – velké množství památek v blízkém okolí a nezapomenutelnou krajinu Českého středohoří, příznivou jak pro pěší, tak i cyklistickou turistiku.
Doplnění dílu Cyklotoulky.cz vysílaného dne 19.8.2023 na ČT2
Jednou ze zastávek na trati Švestkové dráhy je obec Třebívlice. Nachází se necelou půlhodinku jízdy vlakem na Švestkové dráze ze směru Most – Litoměřice h.n., na jihozápadě zhruba 13km od Lovosic na rozhraní tří okresů. Musíme upozornit, že třebívlické nádraží, které získalo ocenění 2. nejkrásnější nádraží v ČR, je ve vlastnictví AŽD Praha s.r.o., provozovatele Švestkové dráhy !!!
Na místě bývalé Dolní tvrze z 15.století stojí zámek několikrát různými majiteli přebudovaný do stávajícího klasicistního slohu. Za zmínku stojí, že jednou z posledních majitelek zámku byla i Ulrika von Levetzow, která byla známá svým vztahem s Johanem Wolfgangem Goethem. V současné době využívá zámek místní základní škola, nicméně rozsáhlý park v anglickém stylu je volně přístupný. Zde naleznete také pavilon s muzeem Ulriky von Levetzow. Jen si předem zkontrolujte, zda je expozice otevřená! Dozvíte se tam mnoho o romantickém příběhu lásky mladičké 17-leté Ulriky a starého zralého 72-letého Goetheho.
Putování na kole podél Švestkové dráhy jsme zahájili ve vinařství Johann W. Zdejší vinařství se zaměřuje zejména na výrobu bílých vín s neobvyklým zráním v dubových sudech. Areál sice působí dojmem zrekonstruovaného zámku, nicméně vyrostl před několika lety na zelené louce. Můžete si také zamluvit prohlídku spojenou s degustací. Také se zde pravidelně konají různé hudební produkce, o nichž se můžete informovat na jejich webu johannw.com.
Následoval přesun do Třebenic na kole podél trati směrem na Dlažkovice se 2 polními přejezdy, jež protínají trať Švestková dráha. Nelze si nevšimnout krásných výhledů na hrad Hazmburk (www.hrad-hazmburk.cz/cs). Třebenice leží v centru Českého středohoří s pozoruhodnými vrchy, jež jsou pozůstatky dávných sopečných aktivit. Střeží ji dva hrady, ze severu zřícenina hradu Košťálov a z jihu hrad Hazmburk. Bezpochyby lákavou zastávkou jsou místní čokolaterie a hlavně Muzeum českého granátu (www.mesto-trebenice.cz/muzeum-českého-granátu).
Z Třebenic pokračujeme prudkým stoupáním dále na zříceninu hradu a zámek Skalka (www.obec-vlastislav.cz/zamek-skalka/) v katastru obce Vlastislav, odkud máme skvělé výhledy na okolní mimořádně atraktivní hrady Hazmburk, Košťálov, Oltářík a Ostrý.
My jsme se rozhodli pro výšlap ke zřícenině hradu Košťálov (www.hrady.cz/hrad-kostalov-jencice), která se nachází na téměř 500m vysokém vrchu Košťál a patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším místům Českého středohoří. K úpatí kopce lze dojet i autem, my jsme zvolili výšlap po červené a byli odměněni krásnými výhledy na celé České středohoří a pochopitelně na trať Švestkové dráhy.
Z Košťálova jsme sjeli asi 10km do Kocourova, kde můžeme k občerstvení vřele doporučit místní hospůdku s penzionem (www.kocourov.cz), z jejíž letní terasy se nám otevřel dechberoucí výhled na České středohoří.
Po občerstvení jsme cca po 15km dorazili na vlakovou zastávku do Čížkovic, kde jsme rádi naložili kola do vlaku a svezli se klimatizovaným RegioSprinterem do Litoměřic horního nádraží. Ve vlacích Švestkové dráhy jsou dle sezóny nabízeny nápoje, které jsme s povděkem přijali.
Tak na viděnou na Švestkové dráze!!!