Stachy

Stachy

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou na Šumavu a přesvědčí vás mimojiné o tom, že Sněžka nebyla vždy nejvyšším vrcholem Čech, ale to nebude zdaleka všechno. Podíváme se i do populárního lyžařského střediska a hlavně si pořádně zašlapeme.

Karel Klostermann pozoruje podhůří Šumavy – Javorník

Stachy 10.00

Malebná šumavská vesnička, ležící zhruba 10 km od Vimperka je ideální výchozí stanicí při putování po jihočeské části Šumavy. Přímo na jejím území leží druhé největší lyžařské středisko jižních Čech a pár kilometrů nad obcí se tyčí hora Javorník, dnes známá hlavně svou rozhlednou. Takže hurá na kolo.

Klostermannova rozhledna se tyčí do výše 39 m

Javorník 11.00

Za Stach se vydáme na sever a naší první zastávkou bude obec Javorník. Rozhodně se nejedná o odpočinkovou vyjížďku po nedělním obědě, ale pořádný výšlap. I když i na oběd může dojít, protože v Javorníku je hned několik stylových restaurací s nádherným výhledem a dobrou a cenově dostupnou kuchyní. Zvážit je třeba jen skutečnost, že z Javorníku je to ke Klostermannově rozhledně ještě kilometr a půl, což se určitě překonává snáz s prázdným žaludkem. Při průjezdem Javorníku mějte oči na štopkách, není to tak dávno co zde byl nalezen poklad. Nepřadstavoval bůhví jaký majetek, čítal jen 14 pražských Grošů a asi 200 pasovských feniků. Ve své době zhruba dvoutýdenní plat zručného řemeslníka. Ovšem kdoví, co bychom si za tento obnos mohli pořídit dneska? Mimochodem poklad tu ležel pravděpodobně od roku 1320.

Výhled z rozhledny

Klostermanjnova rozhledna 12.00

Javorník obdivoval i známý šumavský patriot - spisovatel Karel Klostermann, který miloval jeho tehdy hluboké lesy a samoty.  Rád se kochal pohledem na své milované hory a byl i prvním iniciátorem stavby rozhledny. Bohužel její realizaci překazila v roce 1914 mobilizace. V meziválečném období se aktivit ujala Kašperskohorská skupina Národní jednoty pošumavské. Původní projekt dřevěné rozhledny s chatičkou byl z důvodů bezpečnosti a trvanlivosti stavby změněn na projekt rozhledny kamenné. V červnu 1938 bylo započato s výkopem základů, celou věž stavělo pouhých osm zedníků a stejný počet pomocných dělníků. Šedesát osm dní od zahájení stavby byla rozhledna slavnostně zpřístupněna. Ale to ještě nebyla její hvězdná hodinka. V září 1938 došlo k odtržení Sudet, Šumava se ocitla v Reichu a Javorník se stal nejvyšší horou Čech. Koncem 70. let začala přerůstat vyhlídkovou část rozhledny kdysi nízká smrčina a rozhledna se tak stala nefunkční a jak už to na Javorníku bývá, stavby tu nejsou záležitostí roků, ale spíš desetiletí. K její rekonstrukci došlo až v novém století, 5. července 2003 byl znovuzahájen její provoz.

Ovšem nejhezčí pohled na podhůří Šumavy nabízí Churáňov

Churáňov – Zadov 14.00

Od rozhledny pokračujte směrem na Nicov, pozor značení tu není příliš přehledné. Pracně nastoupené kilometry během chvilky ztratíte, ale nevadí. Dnešní Cyklotoulky vám umožní je našlapat znova. Takhle ,,milosrdná“ Šumava prostě je. Z Nicova pokračujte na Popelnou a odtud na Churáňov. Na příštích 10 kilometrech nastoupáte zpátky krásných 350 výškových metrů. Churáňov je bývalá dřevařská a sklářská osada, která vznikla v 1. polovině 18. století. Dnes spolu se Zadovem tvoří velmi významné středisko zimních sportů, je tu několik sjezdovek, běžecký areál a dokonce i skokanské můstky. Ze samotného Churáňova je překrásný rozhled po okolních vrcholcích, především na Popelní horu, vrch Valy s Obřím hradem nebo Ždánov. Okolo vrcholku vede okružní naučná stezka, která je dlouhá 7 km a přibližuje nejzajímavější místa této oblasti. Vzhledem k tomu, že jste dostali až sem a čeká vás už jenom sjezd, tak si ji určitě projeďte. Šumava je krásná a zdejší stezka je toho jasným důkazem. Šťastnou cestu.

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
35 km
Čas jízdy: 
5 h
Nastoupáno: 
740 m
Náročnost: 
těžká
Tip na ubytování: 
Stachy
Tip na stravování: 
Javorník
Doporučené kolo: 
horské
trekingové
Cesty: 
asfaltové
lesní
šotolinové
Region: 
Jihočeský kraj