V západní části Krušných hor, na břehu říčky Rolavy leží městečko Nové Hamry. Při dostatku sněhu tu jsou celkem slušné podmínky jak pro milovníky běžecké stopy, tak i méně náročné lyžaře a snowboardisty. Přímo ve vsi je pár sjezdovek a začíná tu, nebo tudy prochází, i několik běžeckých tras.
Krušnohorská magistrála – 3 km
Z Nových Hamrů vyrazíme směrem na Pernink, je to možné v zásadě dvěma způsoby. Buď vlakem, zastávka v Perninku leží zhruba 100 m pod Krušnohorskou magistrálou a cesta trvá asi 15 minut, nebo můžete přejet hřeben mezi Hamry a Perninkem na lyžích, nevýhodou této varianty je skutečnost, že část cesty vede po silnici. Ať zvolíte jakoukoliv možnost, do stopy Krušnohorské magistrály nastupujete zhruba na stejném místě - pod sjezdovkou Nad nádražím. Tady je na dalších deset kilometrů poslední možnost na občerstvení, ale vydržte, pokud nejste vyloženě na pokraji sil, počkejte až do Jelení, nebudete litovat.
Jelení – 13 km
Jelení je typickou obětí politiky minulého století. Před druhou světovou válkou prosperující obec, kde žilo až 2000 lidí, bohužel převážně Němců a ti byli po jejím skončení odsunuti. A co se nezvládlo při odsunu, to se dodělalo po spuštění železné opony. Každopádně výsledkem je to, že dnes stojí v Jelení pouze čtyři chalupy, kde nežijí žádní stálí obyvatelé. Naštěstí pro návštěvníky Krušných hor je v jedné z nich hospůdka a penzion. Nabídka sice není příliš rafinovaná, ale grog tu uvaří, pivo natočí a na zdejší segedínský guláš chodí turisti až z Německa. V praxi to někdy znamená, že na svoje místo u stolu musíte nějakou chvíli počkat. Na druhou stranu, obsluha je družná a rychlá, v kamnech praská oheň a grog či čaj se dá v takové atmosféře vypít i ve stoje. A počkat si na zdejší guláš se rozhodně vyplatí.
Henneberg – 16 km, nebo Přebuz – 20 km
Cesta z Jelení nabízí opět dvě možnosti. Jedna pro milovníky piva – to je ta kratší, druhá pro milovníky přírody – o pár kilometrů delší. Obě jsou rozhodně zajímavé. Při první variantě přejedeme hranice s Německem a navštívíme krásnou Saskou hospůdku Henneberg. Místní weisbeer se sice typickému českému pivu ani náhodou nepodobá, ale to rozhodně není důvodem ho nezkusit, naopak. Můžeme se stokrát považovat za pivní velmoc, ale weisbeer dělají Němci určitě líp, posuďte sami. A až se dostatečně občerstvíte, pokračujte přes Chaloupky (další oběť poválečné politiky) zpět do Hamrů. Druhá varianta vede po magistrále až na Přebuz (možnost občerstvení), kde se z magistrály oddělte a pokračujte údolím Rolavy, jedné z nejhezčích částí Krušných hor, přes Chaloupky (tady se napojíte na kratší variantu) do Hamrů.
Kam na sjezdovky
Přímo v Nových Hamrech je několik sjezdovek. Ty u kostela jsou určeny převážně pro začátečníky nebo rodiče s dětmi. Naopak sjezdovka Nad Nádražím vyžaduje už jistou zkušenost, v lyžařské terminologii ji lze zařadit někam mezi červenou a černou. V minulosti se tu dokonce jezdil Český pohár ve slalomu. Problémem sjezdovky je docela krátký dojezd, který navíc končí v místní říčce a vlek už taky leccos pamatuje. Na druhou stranu tu nejsou fronty, cena permanentky je až směšná a milovník strmějších svahů se na zdejším kopci opravdu vyřádí.