Klášterec nad Ohří

Klášterec nad Ohří

Dnešní výlety nejen za zdravím nás zavedou do severozápadních Čech, do lázní, které sice nepatří k těm nejslavnějším, ale co není, může klidně být. Klášterec totiž kromě léčebných pramenů nabízí i krásné procházky okolo Ohře, projížďky v podhůří Krušných hor, neopakovatelné výhledy na Doupovské hory, několik zajímavých výstav a celkem útulné a hezké městečko.

Lázně Evženie

Klášter nahradil Klášterec

Dějiny Klášterce se píší již od 12. století, kdy zde benediktini založili klášter, který sice dnes už neexistuje, ale městu dal jméno, takže je tu přítomen vlastě stále. Prvních pár století plynula historie města stejně poklidně jako voda v Ohři, zlom nastal v 18. století, kdy se staly hned dvě významné události, které z městečka udělaly město a předurčily jeho dnešní podobu a způsob obživy v něm. Hraběcí rodina Thun Hohensteinů založila porcelánku a byly objeveny léčivé prameny. Historické jádro města slavnou dobu připomíná svou architekturou, kdy vedle staršího, barokního kostela Panny Marie Utěšitelky stojí i klasicistní a empírové domy. Ovšem dominantou města je bezpochyby novogotický zámek stojící pyšně vysoko nad hladinou Ohře, v místech kde řeka tvoří jakýsi záliv a má dobrých 100 metrů na šířku. Pohled od řeky na zámek, ale i ze zámku na řeku je opravdu mimořádný. Samotný zámek nabízí hned několik důvodů k návštěvě, nachází se tu muzeum porcelánu, stálá expozice drahých kamenů, svůj prostor tu má i Pohádková země, kde přebývají loutky Matěje Kopeckého a skřítkové Vítězslavy Klimtové, je jich tu přes 250. A jako jahůdka na dortu je tu až do konce května i výstava nazvaná Z časů krajek a třešní na porcelánu malířky Ivy Hüttnerové. 

Sfingy, v pozadí Doupovské hory

Různé prameny, různé využití

Zámek je obklopen překrásnou anglickou zahradou, kterou se dá projít až do lázeňského areálu Evženie, kde můžete buď v klidu odpočívat a užívat si příjemného nicnedělání, anebo -  v duchu doby - zvolit aktivní odpočinek a využít některou z mnoha nabízených atrakcí. Je tu bazén se saunou, vodním barem a solnou jeskyní, můžete si tu půjčit kolo, koloběžku či loďku nebo se zapotit na tenisových kurtech. Samotné lázně mají tři léčivé prameny. Pramen Evženie, který se užívá při nemocech trávicího traktu, ledvin a močového ústrojí. Pak tu vyvěrá Klášterecký pramen, který se užívá jako stolní voda s pozitivními účinky na žaludek a jako prevence při tvorbě močových kamenů a nakonec je tu Městský pramen, který je vhodný pro vnější balneaci v podobě uhličitých a plynových koupelí, vedle srdečně cévních onemocnění se využívá i k léčbě nemocí pohybového ústrojí a arteriální hypertenze.

Výhled na řeku Ohři od zámku

Krušnohorské Sfingy

Klášterec je ovšem i místem, odkud se dají podniknout zajímavé výlety na kole. Tady je jeden tip: Z města vyjeďte směrem na sever, směrem na Měděnec. První osada, kterou potkáte, se jmenuje Petlery, což je to taková typická podkrušnohorská vesnička. Žádné centrální náměstí, chalupy jsou rozházené po kopcích okolo silnice, spíše neupravené než opravené, vozový park už taky něco pamatuje, ale celkový dojem je pohodový, ani jeden dům není prázdný, na zahradách si hrají děti, na kolemjdoucí/jedoucí poštěkávají psi a výhled do kraje je nádherný. Pokračujte další 4 kilometry až k odbočce na Klaštereckou Jeseň, tady si dejte pauzičku, navštivte hospůdku Alšovku, která za to určitě stojí.  Je to roztomilá kombinace horské koliby a lokálu někde na Berounce, obsluha je milá a je to z ní jen pár kroků do lyžařského areálu, který sice asi teď nevyužijete, ale kdo ví… Z Alšovky pokračujte po značně použité asfaltce směrem na Kláštereckou Jeseň a po cestě dávejte veliký pozor, zhruba po dvou kilometrech je nenápadná odbočka doprava, která vás zavede ke skalním útvarům mimořádných tvarů nazvaných kvůli své podobě s egyptskou sochou Sfingy - Sfingy. Dosahují do výšky dvaceti metrů a vznikly v období čtvrtohor takzvaným mrazovým zvětráváním. Z vrcholků kamenů je navíc asi ten nejkrásnější výhled na Doupovské hory a údolí Ohře.

Ozdobou parku je barokní letohrádek

Z pivovaru do lázní

Až si vychutnáte trochu toho Egypta v Krušných horách a hlavně nádherné výhledy do kraje, pokračujte směrem na Kláštereckou Jeseň. Vesnička je zajímavá snad jen množstvím pastvin v jejím okolí a na nich přítomnými desítkami exemplářů skotu různého stáří, barev a velikosti. Další zastávku si udělejte až v Perštejně, stojí tu nádherný pivovárek s lahodným pivem, kvalitním jídlem a prostornou terasou, na kterou se vejde možná 50 cyklistů, ale i stejný počet kol, takže své miláčky máte pod dohledem i během oběda. Z Perštejna vede zpět do Klášterce nádherná cyklostezka podél břehu Ohře. Kdo tu dlouho nebyl, toho určitě překvapí, jak je Ohře čistá a hezká.  Vyšlápnete si ještě na jednu krásnou vyhlídku a pak už v klídečku až do cíle, vyjedete v areálu Lázní Evženie, jak tu místní říkají u Evženky. Tady můžete spojit relaxaci po sportovním výkonu s ozdravnou procedurou. Takže šťastnou cestu.

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
30 km
Čas jízdy: 
3 h
Nastoupáno: 
650 m
Náročnost: 
středně těžká
Tip na ubytování: 
Klášterec nad Ohří
Tip na stravování: 
Pivovar Perštejn
Doporučené kolo: 
horské
trekingové
Cesty: 
asfaltové
šotolinové
Region: 
Karlovarský kraj