Nepatří sice mezi naše největší lázně, ale můžou jim konkurovat jinak. Třeba polohou, jsou rozhodně nejblíže položenými lázněmi od Prahy. Nebo nabídkou, k léčení nevyužívají jen vlastní slatinu, ale i pohyb, k lázeňství přidávají třeba nordic walking nebo cyklistiku. No a v neposlední řadě útulností, jestli se o nějakých lázních v Čechách dá říci, že jsou rodinné, jsou to právě Lázně Mšené – Tradiční rodinné české lázně.
Spojte příjemné s příjemným
Samotné lázně byly založeny v roce 1796 a od počátku byly využívány při nemocech pohybového aparátu, zánětů nervů a komplikovanějších pooperačních stavů. Hlavní důraz při léčbě byl a dodnes je kladen na použití slatiny, kterou lázně čerpají z vlastního zdroje (během cyklovýletu se k němu podíváme), ale stejně jako jinde, ani tady se pokrok nezastavil a k široké škále balneologických a rehabilitačních procedur, přibyly vodní přísadové a perličkové koupele, elektroléčba a také speciální masáže a léčebný tělocvik. K šesti lázeňským domům, které vznikaly mezi roky 1796 a 1913 patří i architektonický skvost, národní kulturní památka – Pavilon Dvorana, jehož autor je možná ve světě známější než u nás. Jeho jméno je Jan Letzel a jeho nejznámějším dílem je Průmyslový palác v Hirošimě, ano to je ta budova, která jako jediná přežila výbuch přímo v epicentru. Ale lázně nejsou určené jen nemocným, jsou i skvělým výchozím stanovištěm pro výlety po okolí, ubytovací kapacita není nafukovací, ale v předstihu lze místa zabukovat a spojit třeba cyklovýlet s následnou profesionální a cenově dostupnou rehabilitací.
Na kole za prodejnými pávy
Z lázní vyražte na severozápad směrem na Libochovice, zpočátku není cesta příliš zajímavá, ale po pár kilometrech se na obzoru objeví siluety Českého středohoří v čele s jeho králem – zříceninou hradu Hazmburk. Když píši král, vycházím z premisy, že když královnou Českého středohoří je Milešovka, pak králem musí být podle mě právě Hazmburk. Zřícenina mohutného gotického hradu patří k dominantám krajiny už do 12. století (původně samozřejmě ne jako zřícenina). Vrchol je sice jen ve výšce 418 m n. m., ale to je v krajině Českého středohoří proklatě vysoko a hrad (zřícenina) je vidět opravdu široko daleko. To zámek Libochovice, náš další cíl je z jedné strany utopen ve městě a z druhé omýván Ohří, což znamená, že není z dálky rozhodně tak viditelný, ale i on může nabídnout něco mimořádného: zdejší park. Hlídá ho několik pávů, kteří jsou sice přirozeně fotogeničtí, ale rozhodně se nefotí zadarmo, teprve když jim hodíte kus rohlíku, jsou ochotni před objektivem krátce zapózovat, ale jen co dožvýkají svůj žvanec, pyšně pokračují ve své procházce. To Ohře, která park obtéká, je mnohem stabilnější a v těchto místech i překvapivě široká, důvodem je fakt, že k soutoku s Labem zbývá pár kilometrů a majestátnosti řece přidává i zdejší plochá krajina.
Zlato na dosah
Z Libochovic pokračujte přes Kostelec nad Ohří do Budyně, etapa z Kostelce je rozhodně tou nejkrásnější částí dnešní trasy, vede několik kilometrů skrz hluboký listnatý les, tvořený hlavně duby, ale i mnoha dalšími dřevinami (moje znalosti botaniky mi neumožňují je pojmenovat). Stezka je opatřená závorami, takže nehrozí střet s automobily a můžete si cestu v klidu užít až do Budyně. Dnes už jsme viděli krásnou zříceninu, krásný zámek, takže zbývá krásný hrad a ten tu je a ne jen tak obyčejný, ale Vodní hrad Budyně, doplněný navíc o muzeum. Základ sbírek tvoří trofeje z poznávacích cest bývalých majitelů hradu plus dary mnoha cestovatelů a soukromých sběratelů z okolí města (je tu na 4 tisíce exponátů). Později byla expozice rozšířena o ukázku alchymistické dílny a laboratoře přímo v prostorách, kde se alchymistické pokusy v 16. století prováděly a kde bylo údajně vyrobeno i zlato. Dodnes je tu prý někde ukryto…Poslední zastávku cestou zpět si udělejte u vesničky Vrbka, kde se nachází zdroj slatiny pro Lázně Mšené. Prapůvod slatiniště pochází pravděpodobně z období čtvrtohor, kdy místní bažiny a jezírka postupně zarůstala vegetací, jejíž odumírající biomasa dala postupně vzniknout hmotě, které dnes říkáme slatina. Takže cyklistice a slatinným lázním zdar.