V naší nové rubrice, Výlety (nejen) za zdravím pokračujeme na západě Čech, v lázních, které kromě tradičních procedur nabízejí tolik rozmanitých aktivit, a zajímavostí, že vám víkend na jejich poznání stačit nebude. Nevěříte? Tak se pojďte uvolnit, zasportovat si, či si jen tak zalenošit a přitom poznat jedno z nejzajímavějších měst u nás, přijměte pozvání na návštěvu Mariánských Lázní.
Parky, promenády, kolonády…
První věcí, která vás v Mariánkách doslova ochromí, jsou zdejší lázeňské parky. Rozprostírají se na desítkách hektarů a dýchá z nich příjemně uvolněná a pomalá lázeňská atmosféra, která léčí už jen svou přítomností. Vyšperkované jsou romantickými kolonádami, půvabnými pavilonky a příjemnými kavárnami, pobíhají v nich drzé veverky, a když vám dojdou síly, nebo jen už prostě nechcete jít dál po svých, můžete využít krásné dobové kočáry, tažené statnými valachy. Dominantou této části města je kolonáda se vznosnou litinovou konstrukcí, dřevěným kazetovým stropem a hned vedle ní stojící Zpívající fontána, která každou lichou hodinu zahraje jednu, tu více, tu méně populární skladbu ze svého repertoáru. Ve večerních hodinách umocňuje umělecký prožitek efektní barevné nasvícení.
Léčení na bázi CO₂
Ve městě a jeho okolí vyvěrá na sto minerálních pramenů s obsahem oxidu uhličitého a minerálních solí. Léčí se tu hlavně nemoci pohybového ústrojí, nemoci ledvin a močových cest a nemoci dýchacího ústrojí. Při kůrách se využívá několik procedur, mezi ty hlavní patří: Pitná kůra (bohaté minerální vody jemně regulují činnost žaludku, střev, ledvin a jater), minerální koupel (přírodní minerální voda obohacená o přírodní CO₂ uvolňuje nejenom svaly), suchá plynová lázeň (během procedury ležíte pohodlně na lůžku uzavřeni v plastikovém pytli, do kterého je vháněn plyn, který je vstřebáván přes oděv a kůži do těla, kde zpomaluje srdeční aktivitu a snižuje krevní tlak) či plynová injekce přírodního CO₂ (aplikuje se do podkoží v oblasti velkých kloubů a páteře a ulevuje od bolesti, zlepšuje prokrvení dané oblasti a urychluje hojení).
Sportoviště oceněné královnou
Ale jak už bylo avizováno výše, Mariánské Lázně uspokojí i sportovní nadšence. Překrásnou přírodu Slavkovského lesa a okolí lze nejlépe poznat při turistice, Nordic Walkingu nebo cyklistických vyjížďkách. Golfisté si mohou vychutnat hru na nejstarším hřišti v Evropě – osmnáctijamkovém hřišti Royal Golf Clubu Mariánské Lázně, oceněném titulem britské královny Alžběty II. V zimní sezóně je město příjemným překvapením pro lyžaře. V jeho okolí je upraveno na 60 km běžkařských stop a vzhledem k nadmořské výšce a klimatickým podmínkám, je tu sníh kolikrát mnohem dříve, či úplně jindy než v Krušných horách a na Šumavě. Ideální pro nedočkavce. Přímo v centru města stojí sjezdovka, jejíž tratě dosahují délky 1600 metrů a nabízí terény několika stupňů obtížnosti. A tam kde se v zimě prohánějí lyžaři a snowboardisté, tam můžou během zbytku roku poměřit své síly cyklisté, neboť sjezdovka se mění v Bike park, včetně půjčovny kol a vybavení pro sjezd.
Tajga, alpské sruby, kníže a zvěřina
Žádný milovník přírody nemůže při návštěvě Mariánských lázní minout osadu Kladská, ležící v centru Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. V nadmořské výšce 820 m, na břehu celkem rozměrného rybníka, obklopeni hustými lesy stojí deset srubů alpského stylu. Ačkoliv byla Kladská po válce součástí vojenského prostoru, zůstaly zdejší stavby (převážně dřevěné) zachovány v původní podobě, stejně jako krajina vůkol, která se dělí na tři oblasti: Tajga s rozlohou 133 ha, Paterák (93 ha) a Lysina (43 ha). Samotná procházka po naučné stezce vám moc času nezabere, ale pokud rozšíříte svůj výlet po okolí, strávíte tu klidně půl dne a rozhodně neprohloupíte. Projděte se k hrobce knížete - zakladatele, nebo se zajděte občerstvit do některého z místních srubů, kde vám kromě tradičních jídel nabídnou i dobře zvládnuté pokrmy ze zvěřiny.
Karlštejn, Ještěd…
Park Boheminium – naučně poznávací okruh na východním okraji Mariánských Lázní s dokonalými maketami významných stavebních a technických památek České republiky v krásném prostředí krajinného parku. Pohromadě tu uvidíte více než padesát objektů, mezi nimi třeba Karlštejn, Ještěd, ale i kolesový parník Šumava nebo letiště i s letadly. Všechny makety jsou v jednotném měřítku 1:25, takže je možné porovnat velikost jednotlivých objektů navzájem, což je mnohdy docela překvapivé. K bližšímu poznání okolí poslouží naučná stezka, nabízející přehled o geologické stavbě a rostlinných společenstvích Slavkovského lesa. Stezka se nachází ve svahu bukového lesa nad budovou Městského muzea. V expozici ve volné přírodě byly umístěny známé i vzácně se vyskytující horniny z vybraných lokalit Slavkovského lesa. Pro další tipy, případně zpravodajství o sněhových podmínkách mrkněte na www.marianskelazne.cz