Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do míst, které jsou v letošním roce obzvláště vyhledávané, protože jsou po mnoha letech opět volně přístupné a tudíž nové, neprobádané, tajemné a turistikou zatím nepříliš dotčené. Podíváme se na západní okraj nově otevřené CHKO Brdy.
Když do Brd, tak z Poříčí
Vyrazit do Brd je dneska populární, ale jak na to? Míst, ze kterých lze výlet odstartovat, je mnoho, ale jedno z nich bylo pro putování do někdejšího vojenského prostoru snad stvořeno. Jmenuje se Spálené Poříčí a na kole z něj můžete za den pohodlně objet ta nejkrásnější místa západních a jižních Brd, můžete se tu ubytovat a výletů udělat hned několik, je to jen na vás, možnosti tu jsou. Informace získáte v místním Infocentru, které je umístěno v nádherném, více než 200 let starém roubeném stavení, jedinečné ukázce místní lidové architektury. Má tradiční dispozici s nízkými stropy a osvětlovacími krbečky (víte, co to je?), zachována byla i kuchyně s chlebovými pecemi, no prostě paráda. Infocentru, které bylo dokonce dvakrát vyhlášeno nejlepším „íčkem“ v Plzeňském kraji, šéfuje mimořádně ochotná a pro Brdy ještě více zapálená paní vedoucí, která Vám ráda poskytne nejrůznější rady a napumpuje do vás potřebné nadšení. Ale ještě než nasednete na kolo, porozhlédněte se i po samotném Spáleném Poříčí, je tu třeba zámek, židovský hřbitov a židovský kupecký dům, ale hlavně špejchar Ve Dvoře. Budova z 18. století je vkusně zrekonstruovaná a nacházejí se tu hned tři expozice najednou. Dvě jsou stálé a světově unikátní, jedna se pravidelně obměňuje. Jedna z těch stálých je věnována přírodě a životu v oblasti jihozápadních Brd a ta druhá kreslenému humoru Jiřího Wintera NEPRAKTY – tahle výstava je jediná stálá na světě!!
Buddhu bych tu nečekal
Z Poříčí vyrazte na severovýchod směrem na Těnovice, než tam dojedete, budete projíždět okolo desítek hektarů jablečných sadů a jestli chcete, můžete se v Těnovicích zastavit při prohlídce zdejšího, původně gotické kostela. Určitě ale vyjeďte nahoru nad Těnovice, kde na vás čeká překvapení, jaké byste v Brdech asi nečekali. Stojí tu několik nenápadných budov, které v sobě skrývají meditační centrum buddhismu Diamantové cesty. Těžko říct, proč si buddhisté vybrali zrovna toto místo, možná kvůli výhledu do krajiny, který je tu opravdu jedinečný, ale to je vlastně jedno, protože to tak prostě už je. Vedle jedné z budov stojí zvláštní, možná 7 metrů vysoká, žulová a částečně snad i pozlacená stavba – stúpa, která údajně do okolí šíří štěstí a harmonii a slouží jako inspirativní místo k meditaci. Na stavbu stúpy dokonce dohlížel buddhistický láma až z Nepálu, takže je určitě správně udělaná, a když ji několikrát obejdete ve směru hodinových ručiček, tak se vám dokonce splní i nějaké to přání…. Z Těnovic pokračujte přes Lučiště, Číčov a Hořici do bývalého vojenského prostoru. Značení tu zatím ještě není ideální, takže je dobré mít mapu, ale zase tak složité na orientaci to není, takže se nemusíte ničeho bát. Z Hořice je to k největší přírodní atrakci západních Brd – Padrťským rybníkům asi 4 kilometry.
Padrťské rybníky jsou dva
Zatímco Hořejší Padrťský rybník (70 ha) je celý obklopen lesy a navozuje pocit opravdové divočiny, Dolejší (40ha) zarůstá rákosím a připomíná více jihočeský rybník. Oba byly založeny v 16. století jako vodní zásobárna pro hutě v blízkých obcích. Vesnice v okolí byly počátkem 50. let, při rozšiřování Vojenského újezdu Brdy vysídleny a následně zničeny. Rybníky ale zůstaly a jsou dnes vyhledávaným turistickým cílem. Oblast severně od Padrťských rybníků se nazývá Padrťské pláně a byla léta využívána jako vojenská střelnice, dnes už zakonzervovaná. Právě díky vojákům se podařilo na Padrtích zachovat téměř netknutou přírodu, kde se vyskytuje řada chráněných rostlin a živočichů. Hnízdí zde orel mořský, volavka šedá nebo kormorán a žije tady i vydra nebo jelen evropský. A protože jsme pořád v bývalém vojenském újezdě, tak ještě pár vojenských zajímavostí. Asi 1300 m jižně od Hořejšího padrťského rybníka se nachází kóta 718,8 m, svého času nejznámější vojenská kóta v republice. Právě tady měla být vybudována základna amerického systému protiraketové obrany. A právě tady probíhaly nekonečné blokády a debaty, které rozdělily obyvatele na dva nesmiřitelné tábory. Tou druhou zajímavostí je podzemní bunkr, který byl zpřístupněn veřejnosti v nedalekém Míšově. Ukrýval sovětské jaderné zbraně a v jeho útrobách vybudovali nadšenci z nadace Železná opona Atom muzeum, které není sice přístupné celoročně, ale bližší informace lze najít na stránkách obce Míšov nebo Spálené Poříčí a návštěvu si domluvit.
Gril Míšov
Od rybníků pokračujte na Míšov, tady už je to se značením jednodušší, držte se cedulí Gril Míšov a nemůžete udělat chybu. V minulosti byly ukazatele na Gril Míšov nejlépe fungující navigací v Brdech, dnes už se přidávají turistické značky, ale když pojedete na Gril Míšov, určitě se neztratíte. Samotný Gril Míšov je kapitola sama pro sebe, společně s o pár kilometrů východněji položenými Teslíny jsou takovým gastronomickým zpestřením Brd. Oba leží u hlavního tahu Plzeň – Tábor a oba spolu mají mnoho společného. Jejich klientelu tvoří převážně cyklisti, motorkáři, houbaři a v zimě běžkaři a oba mají otevřeno sedm dní v týdnu od rána do večera. Nabídka není nikterak rafinovaná, ale třeba zdejší klobásy XXL jsou vyhledávanou lahůdkou. A za pozornost rozhodně stojí i jejich samotný vzhled, v interiéru se mísí artefakty spojené s armádou, články, fotky a informace o Brdech a to celé je sem tam ozdobeno nějakou tou vycpaninou.
Neprávem pozapomenuté jižní Brdy
Z Míšova pokračujte po turistické zelené značce směrem na Planiny a Hořehledy, tady se vám ukáže druhá tvář Brd, jejich jižní část, která nebyla v minulosti nepřístupná, takže není úplně bez civilizace. Dnes tu narazíte na krásné samoty, malinké osady, rozsáhlé pastviny, ale hlavně božský klid. Z Hořehled pokračujte dál po zelené značce naučnou stezkou Za mlynáři od Bradavy až do Spáleného Poříčí. Stezka je nově zrekonstruována a během své cesty podél říčky Bradavy připomíná historii mlýnů a hamrů v této oblasti a je i spojená s drobnou soutěží. Místy budete muset z kola slézt, ale určitě to stojí za to. Všichni chtějí dnes poznat hlavně bývalý vojenský prostor, ale jižní část Brd má také svoje kouzlo a na rozdíl od té dnes populárnější tu nepotkáte tolik turistů. Takže šťastnou cestu a Brdům zdar!
PROČ SE VYDAT ZROVNA SEM, ANEB ZAJÍMAVOSTI Z CESTY:
- Padrťské rybníky byly pojmenovány podle dnes již zaniklé obce Padrť, která byla společně s dalšími brdskými obcemi vyhlazena v 50. letech. Přestože intenzivním chovem ryb kvalita vody značně utrpěla, můžete zde spatřit vzácné živočichy jako např. volavku, vydru či dokonce orla mořského.
- Praha – prakticky celou dobu jízdy budete pozorovat druhý nejvyšší vrchol Brd, nazvaný Praha, jehož název vznikl patrně v dobách národního obrození (z politických důvodů byl posléze vrchol nedaleké Křivoklátské vrchoviny pojmenován Brno). Vrchol je velice dobře identifikovatelný, protože je na něm vystavena 60metrová betonová věž, na níž je umístěn meteorologický radar svým dosahem pokrývající celé Čechy. Pozorovat z ní za dobrého počasí lze i Alpy.
- Gril Míšov – legendární Miloš Franče, jenž obsluhoval i ministry české vlády v čele se Sašou Vondrou, předal své řemeslo svému synovi, přesto je zde pořád plno. V dobách předešlých jste šipku s názvem Grill Míšov nalezli prakticky na každé brdské křižovatce, tak není divu, že je to ideální místo pro brdská setkání.
- Cimrmanova stopa – pohlédnete-li z míšovského bufetu směrem k obecnímu úřadu, naleznete zde bustu Járy Cimrmana, který Míšov jen těsně minul.
- Atom muzeum – militantně naladěné turisty jistě nenechá chladným toto muzeum studené války. Podle dostupných zdrojů zde atomové zbraně skutečně byly, a to v poměrně velkém množství.
- Údolí Němých – tajemné místo za ostnatým drátem v údolí reservy je záhadou dodnes. Vstup je možný pouze na základě detekce oční sítnice a co se zde děje, vám z místních nepoví nikdo. Buď to prostě nevědí, nebo zde dělají a pak jsou němí. Patrně se zde nalézá vojenský bunkr mající velice důležitý význam pro obranu naší země.