Při dnešních Cyklotoulkách se podíváme do města, které má na seznamu UNESCO hned dva zářezy, zajedeme si obhlédnout jedny z nejsevernějších moravských vinic a na závěr navštívíme zajímavý přírodní park. Vítejte v podhůří Českomoravské vysočiny, vítejte v Třebíči.
TouristPoint – 10.00
Třebíč je rozložena na obou březích řeky Jihlavy, která tvoří i přirozenou osu města. A na jejím pravém břehu začneme i dnešní putování. Stojí tu totiž nově vybudovaný TouristPoint, který cyklistům nabízí nejen příjemné posezení, ale i možnost využití úschovny zavazadel včetně kol, toalety a sprchy a na požádání i základní nářadí pro jednoduché opravy kol či lékárničku pro ošetření drobných poranění. Ještě než vyrazíte přes řeku, tak si udělejte krátkou zastávku na pravém břehu a navštivte Městskou věž. Z výšky 35 metrů je krásný výhled na celou Třebíč a hodinový ciferník na věži má průměr 5,5 metru, což ho řadí mezi největší hodinové ciferníky v Evropě.
Židovské město – 10.30
Město bývalo střediskem židovské kultury na Moravě a unikátně zachovalá židovská čtvrť je toho důkazem. Nečekejte ovšem nějaký skanzen, ve čtvrti panuje čilý městský ruch dodnes. Pro čtvrť jsou typické úzké uličky mezi domy, rozpěrné oblouky, veřejné průchody, balkony, verandy a romantická náměstíčka. Téměř všechny domy v židovské čtvrti jsou obydlené. Mezi ty významnější dochované domy patří například Zadní synagoga s expozicí židovské kultury, Dům Seligmanna Bauera, který je upraven na židovské muzeum, Přední synagoga, rabinát, radnice, nemocnice či škola. Domy jsou těch nejrozmanitějších stylů a různých stádií upravenosti.
Bazilika sv. Prokopa – 11.00
Kousek od židovské čtvrti stojí bazilika sv. Prokopa, která byla v roce 2003 zapsána společně s židovskou čtvrtí a židovským hřbitovem na seznam UNESCO. Bazilika byla budována od 30. let 13. století jako součást benediktinského kláštera, je postavena v románském slohu a patří ke skvostům středověkého stavitelství. Nástěnné malby v opatské kapli patří na našem území k těm nejstarším. Stavba, jeden čas sloužila také jako skladiště, sýpky, konírny nebo pivovar. Po obnově provedené stavitelem Františkem Maxmiliánem Kaňkou v 1. pol. 18. století začala sloužit opět k sakrálním účelům a byla zasvěcena sv. Prokopovi. Pod východní částí baziliky se nachází krypta, která patří k nejcennějším částem baziliky. Její strop podpírá 50 sloupů, z nichž každý má originálně zdobenou hlavici.
Pekelný kopec – 12.00
Z města vyražte na jih, kde vás čeká další zajímavý turistický cíl. Rozhledna, která se tyčí na vrcholu Pekelného kopce (527 m n m.), měří 26,5 metrů a jejím tvůrcem je architekt Pavel Jura. Je vyrobena z modřínového dřeva s kovovými prvky a její vzhled odráží znaky třebíčských UNESCO památek – baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti. Z jejích ochozů navíc spatříte další cíl dnešního výletu – hrad Sádek.
Hrad Sádek – 13.00
Hrad byl postaven ve 13. století na stejnojmenném kopci jako strážní hrad Moravanů. Dnes už je sice veřejnosti nepřístupný, ale na jižní straně kopce se nachází další zajímavost a tou je vinařství Sádek. Vinařská tradice tu sahá až do konce 18. století, současnou podobu na sebe vinohrad vzal 1989. Jeho součástí je i naučná stezka, zaměřená na moravské vinařství. Zhruba dvoukilometrové putování vinicemi je zakončeno degustací.
Přírodní park Třebíčsko – 15.00
Z hradu Sádek pokračujte po značené cyklostezce na sever, kde se na ploše asi 10 000 hektarů nachází Přírodní park Třebíčsko. Nezvyklý vzhled krajiny je dán geologickým podložím. Ostrůvky obrovských balvanů porostlé křovím a stromy jsou charakteristickým znakem parku a ten největší ,,ostrov", ležící i Pocoucova se stal dokonce chráněnou přírodní památkou.