Náchod

Náchod

Dnešní Cyklotoulky, budou trošku zvláštní a hlavě mezinárodní, vydáme se po stopách tří českých velikánů do polských lázní. Vyjedeme z Náchoda, rodiště Josefa Škvoreckého alias Dany Smiřického po okruhu TGM, přes Jiráskův Hronov do překvapivě příjemných a útulných lázní - Kudowa Zdroj.

Konečně klid a pohoda

Samotný Náchod se rozkládá na březích říčky Metuje už od 13. století. Za tu dobu bylo ve městě postaveno množství zajímavých staveb, které tu povětšinou stojí dodnes, jsou krásně zrekonstruované a opravené a dělají z Náchoda příjemné místo nejen pro život, ale i jen tak na výlet. Takže jen namátkou: Je tu hezký renesanční zámek, který mimochodem v určitém období vlastnil a kultivoval šlechtický rod Smiřických, zřejmě inspirace pro budoucího slavného rodáka. Na náměstí jsou hned dvě radnice, jedna barokní (slouží dnes jako infocentrum) a druhá novorenesanční, která slouží svému původnímu účelu dodnes. Naproti radnici stojí chlouba náměstí - gotický kostel sv. Vavřice a u něj spokojeně sedí, na své oblíbené lavičce, se svým typickým kloboukem u nohou, asi nejslavnější místní rodák, autor legendárních Zbabělců a dnes již zmiňovaný Josef Škvorecký. Po všech útrapách, nemožnosti vydat svou geniální knihu, přes její zákaz, nucenou emigraci, založení exilového vydavatelství to vypadá, že našel konečně svůj klid. A my tu symbolicky nacházíme začátek našeho výletu. Od lavičky s JŠ se vydejte pěší zónou směrem k Metuji, kde začíná cyklistický okruh TGM. Masaryk ve zdejším kraji na rozdíl od Škvoreckého či Jiráska nežil, ale jezdíval sem rád na dovolenou, podnikal tu pěší i cyklistické výlety a to jak v Čechách tak v Polsku. Právě osobou velkého Evropana chtějí místní návštěvníkům připomenout, že pomyslná čára dělící národy pomalu ztrácí na významu a jednou snad zmizí úplně. Koneckonců, dnešní Cyklotoulky vlastně nerozlišují mezi Polskem a Českem, chvíli jste tu, chvíli zase tam – hezky je tu všude.

Tady je to Jiráskovo

První část cyklostezky TGM vede z Náchoda podél Metuje přes Běloves a Velké Poříčí do Hronova, rodiště Aloise Jiráska, tedy ne jenom jednoho. Dalo by se říci, že na počátku minulého století Hronov Jiráskům víceméně patřil. V roce 1920 žilo v Hronově 78 rodin Jirásků a tvořili neuvěřitelných 9% populace města. A díky slavnému spisovateli zůstává tradice zachována dál, Hronov Jirásků je pouze překřtěn na Hronov Jiráskův. Můžete tu navštívit jeho rodnou chalupu, stojí tu jeho socha, lavička i most a i nejstarší festival ochotnických divadel u nás nese jeho jméno. V Hronově neujdete více jak dvě stě metrů, abyste narazili na stopu Jiráska, je v podstatě všude. Takže až se Jirásků nabažíte pokračujte směrem na Žďárek a odtud lesní cestou do mírného kopečka k hranici s Polskem. Ještě před hranicí se můžete osvěžit v hospodě v Dole, která stojí asi 50 metrů od cesty a bude až do Kudowa Zdroje jedinou otevřenou hospodou na trase, takže doporučuji využít jejího pohostinství. První polskou vesnicí je vlastně rekreační osada Pstrazna, ze které je to cca kilometr do skanzenu lidových staveb pravděpodobně stejného jména. Tady začíná nejstrmější úsek dnešní etapy, který vede od historických chaloupek prudce vzhůru k evangelickému kamennému kostelíku, kde se dejte doprava a šlapejte a šlapejte, těsně pod vrcholem je vjezd do Národního parku Gory Stolowe, což je přesně vaším směrem. Tady kopec končí, respektive se ztáčí dolů. To co jste pracně vyšlápli, postupně odevzdáte, ale tak už to chodí. Ještě než dojede do Kudowa Zdroj, udělejte si malou zajížďku do osady Czermna, kde můžete navštívit kostnici.

Je libo koulovačku?

Slovo Zdrój v názvu říká totéž, co v němčině Bad, v angličtině Spa nebo u nás – lázně. Zdejší hydrouhličité prameny se solemi sodíku a železa obsahují i stopy arsenu a radonu. Využíváno je šest pramenů. Na základě moderních balneologických poznatků jsou lázně v Kudowě Zdroji v současnosti indikovány nemocným s problémy krevního oběhu, látkové výměny a se srdečními chorobami. Kromě minerálních pramenů se v Kudowě Zdroji využívá i léčebných účinků jodu a sodíku v takzvané jodosolné jeskyni. Velkým lákadlem i pro lidi bez zdravotních potíží a pro rodiny s dětmi je aquapark Vodní svět (Wodny Świat). K dispozici je sauna, solárium, sportovní masáže, plavecký bazén, dětský bazén, tobogan, hydromasážní jacuzzi, divoká řeka a další moderní wellness služby.V areálu aquaparku jsou také obchody, restaurace, tělocvična, bowling či přednáškový sál. Vedle vodního světa a léčivých pramenů můžete v Kodowě Zdroji navštívit i desítky krásných hospod a kaváren, dokonalé parky a zahrady, prostě lázně jak mají být. V Náchodě můžete po návratu (pěkně vyžíznění a rozpálení) navštívit místní pivovar, kde dělají nejen komentované prohlídly, ale v pivovarské prodejně prodávají i veškerý sortiment údajně (dle místních) nejlepšího piva na světě. Nebo se můžete zchladit na Jiráskově (už i tady ?) koupališti. A když myslím zchladit, tak myslím doslova. V průběhu srpna mohou návštěvníci Jiráskova koupaliště zažít pravou zimní koulovačku. Až budou ta největší vedra, místní přivezou sníh ze zimního stadionu a navzdory ročnímu období si užijí zimu v létě (bližší informace na www.mestonachod.cz). A protože je čas prázdnin, tedy cestování, tak si to jeďte vyzkoušet na vlastní kůži. Cyklotoulkám a letní koulovačce zdar.

Co musíte určitě vidět!

Zámek Náchod - původně gotický hrad byl založen ve 13. století jako pevnost chránící průsmyk z Čech do Kladska. Ze zámku je nádherný výhled do okolí i na město, je zde pět stálých expozic, ze kterých bych vypíchl stálou expozici šperků a medailí. Zámek hlídají mimo jiné dva medvědi: Ludvík a Dáša.

Kladsko, nebo se říká občas české Polsko je kotlina mezi Orlickými horami a Slezskem, která má za sebou bouřlivý historický vývoj – patřila Prusku, nárok si na ni dělali i Češi a dnes je jižní výspou Polska. Když za památkami, tak hlavně do hlavního města Kladska – Kladska. Je to krásné městečko se zhruba třiceti tisíci obyvateli, malebným historickým centrem a nevídaným systémem katakomb, který je dlouhý několik kilometrů. Za druhé světové války měli v těchto chodbách Němci zbrojní výrobu a traduje se, že část chodeb zavalili proto, že jsou v nich ukryté ohromné poklady.

Gory Stolowe tvoří panoramaticky a krajinářsky nejatraktivnější pohoří někdejších Sudet. Nacházejí se na česko-polské hranici nedaleko od Hronova. Nejvyšším vrcholem je Velká Hejšovina s výškou 919 metrů nad hladinou moře. V roce 1993 byly kvůli ochraně krajinného rázu a zachovalé přírody vyhlášeny Národním parkem.

Dobrošov - dělostřelecká tvrz Dobrošov u Náchoda byla jako první památka vojenské fortifikace z doby před 2. světovou válkou odtajněna a zpřístupněna už v roce 1968. Najdete zde jedny z největších pevnostních objektů v ČR. V době druhé světové války zde německá armáda zkoušela tajné zbraně. Celá stavba byla započata v roce 1937 a nakonec nebyla dokončena. Tealizovat ji měla firma Kapsa a Müller a na její výstavbu dostala časový prostor 24 měsíců a schválený rozpočet byl 33 557 057,80 Kč.

Vodní nádrž Rozkoš, s nadsázkou též přezdívaná Východočeské moře, je vodní dílo na potoku Rozkoši nedaleko Náchoda. Podle rozlohy je osmou největší přehradou v České republice. Účelem vodního díla je protipovodňová ochrana, rekreace, vodní sporty a chov ryb pro sportovní i komerční využití. Maximální rozloha vodní plochy přesahuje 1000 hektarů.

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
32 km
Čas jízdy: 
3 h
Nastoupáno: 
612 m
Náročnost: 
středně těžká
Tip na ubytování: 
Náchod
Tip na stravování: 
Náchod, Hronov, Hospoda v Dole,
Doporučené kolo: 
horské
trekingové
Cesty: 
asfaltové
lesní
šotolinové
Region: 
Královéhradecký kraj