Pelhřimov

Pelhřimov

O tom, že je Pelhřimov městem rekordů, ví asi každý. O tom, že Pelhřimov je ideální učebnicí pro milovníky historie a architektury, už ví možná jen každý druhý. A o tom, že je Pelhřimov i skvělým místem pro cykloturistiku, vás přesvědčí dnešní Cyklotoulky.

Přehradní hráz Sedlické nádrže je rovněž architektonickou lahůdkou

Město rekordů a architektury

V Pelhřimově je hned několik muzeí, ale jen jedno vstoupilo do povědomí většiny Čechů – Muzeum rekordů a kuriozit. V něm můžete objevit všechno, co je nejmenší či největší, ale také nejrychlejší, nejtěžší nebo nejdelší. Tato nej lze kupit ještě dlouho a na všechny najdete příklady v expozici muzea, jež je jediné svého druhu ve střední Evropě. Muzeum stojí kousek od náměstí s renesančními, barokními i secesními domy, a protože město je opravdu plné domů postavených v nejrůznějších stavebních slozích, vznikla tu naučná stezka stejného jména, tedy Stezka po naučných slozích, která vám celkem nekomplikovaně a přitom srozumitelně a fundovaně odhalí jejich nuance a znaky.

Vodní nádrž Vřesník je utopena v lesích

Velikostí nevýznamná, filmařsky nedocenitelná

Z města vyražte na sever po červené turistické značce - nejdříve projedete krásné městské sady, pak několika nevýznamnými vesničkami, až dojedete k jedné, jejíž jméno slyšel u nás snad každý. Z hlediska geopolitického se jedná o nevýznamnou vísku, ale nazíráte-li na ni prizmatem dějin českého filmu, jedná se o vesnici mimořádně populární. Kojčice. Právě odtud pocházeli rodiče Josefa Kemra z filmu Marečku, podejte mi pero a až odsud se ti nešťastníci museli vypravit na třídní schůzku nejmenované střední školy, aby se dozvěděli, že syn prospívá. Jestli někdo někdy pochyboval o jejich existenci, tak pro něj budiž dnešní Cyklotoulky důkazem, že Kojčice leží opravdu u ,,Pejřimova“.

Areál Želivského kláštera

Vřesník na Želivce

Pokračujte po turistické červené k vesnici Sedlice - cestou potkáte první ze tří vodních nádrží, jež nám dnes zkříží cestu. Tahle, nesoucí název nejbližší vesnice, je z nich možná ta nejmenší, ale má své kouzlo a je jednou z nejstarších přehrad na území ČR (dokončena 1927). Její hráz patří dodnes k architektonickým skvostům. Jen pár kilometrů po proudu od nádrže Sedlice stojí další přehrada, a byť je postavena na říčce Želivce, nejmenuje se Želivka, ale Vřesník. Leží v krásných hlubokých lesích a podél jejích břehů dorazíme až do Želiva.

Most přes vodní nádrž Trnávku

Želiv aneb Dobří holubi se vracejí

Stejně jako Pelhřimov je i Želiv takovou malou učebnicí architektury. Dominantou města je premonstrátský klášter, jehož základy byly položeny už ve 12. století. Po několika požárech a plenění během husitských válek málem zanikl, ale v 18. století byl opraven ve slohu barokní gotiky podle návrhu Jana Blažeje Santiniho a stal se střediskem vzdělanosti a kulturnosti celého regionu. Od roku 1991 ho spravují opět premonstráti, ale v období od konce druhé světové války až do vrácení původním majitelům zde byla psychiatrická léčebna, proslavená filmem Dušana Kleina – Dobří holubi se vracejí. Součástí areálu je i pozdně gotický Trčkův hrad, který byl částečně přestavěn do renesanční podoby. A pozor, ve městě je hned několik poměrně slušných restaurací, tedy ideální místo pro malé občerstvení.

Trnávka

Z Želiva pokračujte směrem na Červenou Řečici. Těsně před ní narazíte na Trnávku, třetí z dnešních vodních nádrží. Vodní hladina této přehrady je obklopena tribunami nádherných lesů. Pod hrází tohoto vodního díla se nachází slalomová dráha, která patří mezi nejobtížnější ve střední Evropě. V Červené Řečici si všimněte hradu pražských arcibiskupů, možná vás splete, že je přestavěný do podoby renesančního zámku a svoji slávu má už asi za sebou, ale i přes svou částečnou zpustlost podává jasné svědectví o tehdejším bohatství církve. Cestou zpět do Pelhřimova si vychutnejte krásy Vysočiny, rozhodně je na co koukat. Šťastnou cestu.

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
40 km
Čas jízdy: 
3 h
Nastoupáno: 
260 m
Náročnost: 
středně těžká
Tip na ubytování: 
Pelhřimov
Tip na stravování: 
Želiv - klášter
Doporučené kolo: 
trekingové
Cesty: 
asfaltové
lesní
šotolinové
Region: 
Vysočina