Harrachov

Další zastávkou z cyklu Výlety nejen za zdravím je možná na první pohled trošku překvapivě Harrachov, ale překvapení je na místě jen na první pohled. O tom, že Harrachov má s lázeňstvím víc společného, než si většina čtenářů uvědomuje, vás určitě přesvědčí dnešní reportáž. A když ne, tak ji berte jako tip co dělat v Harrachově v zimě, když zrovna nenapadne sníh.

Tady to začalo, pramen sv. Jana Nepomuckého

Svatý Jan – nad vodou vytesán

Asi nejstarším důkazem toho, že to v Harrachově s lázeňstvím mysleli a myslí vážně je socha svatého Jana Nepomuckého u stejnojmenného pramene. Jak napovídá letopočet na podstavci sochy, je zdejší pramen využíván k léčivým účelům už od roku 1842. V té době byl Harrachov znám rozhodně více coby lázeňské středisko, než centrum zimních sportů. Ke skvělé pramenité a léčivé vodě přidejte ještě průzračně čistý horský vzduch, krásnou přírodu a horské slunce a máte lázně jako vyšité. Konec konců to platí dodnes, akorát k výše uvedenému přibylo skvěle fungující horské středisko a hned několik dalších, jinde nedosažitelných atrakcí.  

Pracovní nasazení ve sklárně Novosad a syn

Sklárna nebo lázně?

Nejstarší fungující sklárna na světě, stojí – jaké překvapení – právě v Harrachově. Jmenuje se Novosad a syn a sklo se zde vyrábí prokazatelně, nepřetržitě a vzhledem k tak dlouhé historii určitě i dobře, už od roku 1712. Možná si myslíte, že sklárna do výletů za zdravím úplně nepatří, i já si to myslel, než jsem potkal Petra Novosada: ,,Naše sklárna, to není jen výrobna skla, ale také pivovar s restaurací, hotel, muzeum, prodejna skla a …..lázně. A ne ledajaké, ale pivní a to dokonce z piva, které už dvakrát vyhrálo v soutěži o nejlepší pivo České republiky. ´´ Slova Petra Novosada ohledně kvality piva mohu jako pivař rozhodně potvrdit a pivo i lázně doporučit. A jak to funguje? Společně s pivem (světlým i tmavým) je do koupele přidán drcený chmel, horská pramenitá voda je ohřátá na 36°C, k vaně vám dají zde vyrobenou sklenici plnou prémiového vítězného piva a na hodinu vás nikdo a nic neruší. Výsledek? Kůže dostane přírodní výživu (dobré na akné a celulitidu), zlepší se pleť i kvalita vlasů, z těla se odplaví škodliviny…no zkrátka omládnete. A když si po koupeli dáte ještě masáž, dobrou večeři a pár skvělých piv, zažijete den jako malovaný.

Kaple sv. Alžběty

A když lázně omrzí…

Už jsem zmínil muzeum skla, které se nachází v areálu sklárny a obsahuje víc jak 5000 exponátů, tedy historicky i technologicky ucelenou sbírku ze zdejší produkce. To co dokáží skláři ve sklárně Novosad a syn, dokáže maximálně pět dalších provozoven na světě, takže si určitě zajděte na exkurzi do samotné sklárny. A ještě jedna skleněná zajímavost na závěr, před sklárnou stojí kaple sv. Alžběty, v kapli visí zvon a ten je celý ze skla. Tento skleněný zvon je jediný svého druhu v České republice. A když už jste tu a zajímá vás historie lyžování, tak vězte, že jste na tom správném místo k získání dalších informací, zdejší sklárna je prostě multifunkční a proto asi nepřekvapí, že Ski muzeum se nachází rovněž zde. Dalším harrachovským muzeem je Hornické muzeum Harrachov, jehož součástí je i prohlídková štola dlouhá zhruba 1000 m, vedená typickým prostředím rudného dolu. A na závěr ještě jedno muzeum, jmenuje se Šindelka a věnuje se myslivosti, jeho největším lákadlem (určitě pro děti), je krmelec, u kterého se sešlo celkem 14 druhů zvířat (jelen, srnec, divočák, liška….), jedná se o vycpaniny, ale na první pohled jsou jako živé, jen se nasytí a zase půjdou… Cestu do Hornického muzea a Šindelky rozhodně doplňte návštěvou Mumlavského vodopádu, je to stejným směrem a návštěvy nebudete litovat. Vodopád patří k nejvyhledávanějším turistickým cílů Krkonoš, vytváří jej řeka Mumlava a překonává až 12 m vysoké stupně tvořené skalními bloky. 

Mumlavský vodopád

O Karpaczy už Goethe psal…

To jsme se zatím brouzdali částečně historií a částečně místními raritami, ale Harrachov jde samozřejmě s dobou a vstříc vychází i těm, kteří hledají supermoderní wellness centra s nepřebernou paletou nabídek. Bazénů, saun, parních lázní s různými druhy masáží a vířivek je v Harrachově hned několik a nejsou vázány na ubytování, ale jsou volně přístupná veřejnosti. A komu by to přesto nestačilo, může zajet do sousedního Polska, do pravých termálních lázní, kde se po celý rok dá využívat vnitřních i vnějších bazénů, voda která zde vyvěrá má teplotu až 90°C a relaxovat sem jezdil už J.W. Goethe. A není divu, není asi mnoho míst, kde se můžete koupat v otevřeném bazéně uprostřed zimy a přitom se kochat pohledem na Sněžku. 

Každý víkend do akce

Ale Harrachov samozřejmě nejsou jenom lázně, nemá smysl popisovat zdejší vysokohorské turistické vyžití, ale možná jen pár tipů na výlet, při kterém můžete spojit lázně, lyžování a ještě začít něco navíc. Hned dnes, tedy 23. ledna probíhá v blízké Zásadě závod s názvem Zásadská Pralyže aneb závody po staru – pokud chcete vidět, jak se lyžovalo v dobách našich předků, neváhejte a vyrazte hned teď. Pokud to nestíháte, zkuste další týden, to budou Krkonoše patřit psím spřežením respektive akci s názvem Border Rush. Akce spojené s historickým lyžováním se v Krkonoších pořádají pravidelně, ale co taková retro ledová jízda na bruslích? Tak taková bude k vidění hned za hranicemi, ve Szklarské Porębě, kde se 6.2. koná Retro bál na ledě. No a v březnu, to zase ožijí harrachovské skokanské můstky a přijede i Krakonoš. Všechno najdete na www.harrachov.cz.

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
5 km
Čas jízdy: 
3 h
Náročnost: 
snadná
Tip na ubytování: 
Sklárna Novosad a syn
Tip na stravování: 
Sklárna Novosad a syn
Region: 
Liberecký kraj