Dnes se projedeme okolo města, které svůj název odvozuje od činnosti hrnčířů. Města, které leží na úpatí Českomoravské vrchoviny, na rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí: Žďárských vrchů a Železných hor. Navštívíme čtyři sta let starou hospodu, nádherný skanzen či neslavně proslulou obec Ležáky.
Historie uprostřed moderny
Náš výlet začneme trochu netradičně v Betlémě, konkrétně v Betlémě Hlinsko. Ten leží v samotném centru Hlinska a jedná se jedinečnou památkovou rezervaci lidové architektury uprostřed města. A opravdu, v samém centru desetitisícového moderního města stojí zhruba patnáct roubených objektů, které jsou nádherně zrekonstruovány, je možné do nich nahlédnout a podívat se, jak žili a tvořili drobní řemeslníci na konci 19. století, opravené jsou i truhlářské, hračkářské či tkalcovské dílny. Některé domky jsou přeměněny ve stylové restaurace a kavárny, ale je tu i muzeum dřevěných hraček –tradiční Hlinecké komodity.
Rozhledna Vojtěchov
Z Hlinska vyrazíme na jihozápad směrem na Dědovo, po cestě potkáváme další příklady krásné lidové architektury. Při výjezdu z Dědové se nám otevře neskutečný výhled do kraje, ten si v klidu vychutnejte, i když to nejlepší má teprve přijít. Po dalších třech kilometrech se uprostřed pole objeví zděná rozhledna, opatřená dalekohledem a tak si lze okolní nádheru vychutnat s patřičným přiblížením. Při pohledu z jejích ochozů do kraje lze spatřit Krkonoše v celé své velikosti i nádheře, vidět je i Králický Sněžník a samozřejmě Ždárské vrchy a Železné hory.
Ležácké memento
Z Vojtěchova pokračujeme mírně zvlněnou krajinou přes Prosetín do Ležáků. Vesnice, která byla 24.6.1942 vypálena a srovnána se zemí. Dnes na místech jednotlivých domků stojí jednoduché, ale velice vkusně udělané kamenné pomníky s vytesanými kříži. Do Cyklotoulek to možná tematicky nepatří, ale asi je nutné znovu připomenout to, co se tenkrát stalo. Ráno 24.6. byla osada Ležáky obklíčena příslušníky SS, obyvatelé domů z nich byli vyhnáni. Potom byli všichni odvezeni do Pardubic, matky byly odděleny od dětí a všichni putovaly do vyhlazovacích táborů, muži byli ještě ten den popraveni a osada vyloupena, vypálena a srovnána se zemí.
Stálo to vůbec za to?
Při pohledu na torzo vesnice Ležáky člověka napadne dřív nebo později jedna otázka. Stálo to vlastně za to? Vyměnit jeden život brutálního vraha za tisíce nevinných obětí včetně žen a dětí. Skutečnost je jako vždy o něco složitější. Dnes je již zřejmé, že nebýt atentátu, tak by pravděpodobně nedošlo k zrušení Mnichovské dohody a je otázkou jestli bychom po válce byly vůbec zařazeni na seznam vítězných států. Zahraniční ohlas akce byl mimořádný a ihned po atentátu svůj podpis pod dohodou odvolala Velká Británie i Francie. Navíc hrdinství českých parašutistů, kteří v podstatě v centru nepřátelské říše zabili muže číslo dva hitlerovského režimu, dává i jiný pohled na české vojáky než je ten z Haškova Švejka. Odpovědět na úvodní otázku není ani po letech jednoduchá, ale s jistou lze říct, že pozitiva rozhodně vyvažovala negativa.
Hospoda, která vítá své štamgasty už 400 let
V Ležácích se stočíme na jih, cyklotrasa pokračuje po asfaltkách třetí třídy, tedy ne moc frekventovaných komunikacích a před námi jsou už jen příjemné věci. Tou první je návštěva hospody – Hamerské krčmy, která své hosty vítá už více než 400 let a leží v obci Svobodné Hamry. Z opravdu nádherné stavby dýchá minulost, energie, ale i vůně domácí staročeské kuchyně. Co se týče kuchyně, tak místní kuchař používá jen suroviny místních farmářů, vaří podle receptů našich babiček, nešetří čerstvými bylinkami a řídí se ročním obdobím. Je li čas na kachnu připraví kachnu. Dozráli jahody? Tak to si můžete pochutnat třeba na jahodových knedlících. Na podzim jsou připraveny samozřejmě zvěřinové hody. A na zapití? Pivo Hamerník - vařené jen pro zdejší krčmu podle starých a tajných receptur a na slehnutí jeden malý Žufánek – domácí kořalička z rodinného lihovaru.
Jako z Ladových obrázků
Ze Svobodných Hamrů pokračujeme za další historickou památkou – vesnického skanzenu Veselý Kopec. Při vstupu do areálu se v první chvíli návštěvníkovi vybaví obrázky Josefa Lady a jeho vesnické idylky. Máte pocit jako byste cítili teplo z kamen i vůni čerstvé podestýlky pod ustájeným dobytkem. Veselý Kopec je vlastně vesnice postavená v polovině 18.století, která se nám díky péči místních nadšenců zachovala téměř tak, jak vypadala v době svého vzniku. Ne že by všechny stavby stály právě zde, některé sem byly dopraveny z okolí, ale to na atmosféře nic nemění. Desítka roubených chaloupek s doškovými střechami a žebřiňáky před stodolu. Ale i technické památky poháněné vodou jako hamry a mlýny, ukázky historických oděvů a nádobí. To vše nenásilnou formou v opravdu krásném prostředí.
Není Rychtář jako rychtář
Možná jste si toho už také všimli, možná ještě ne, ale ono to určitě přijde. Čím dál častěji potkávám v hospodách a restauracích pivo Rychtář, dlouho jsem přemýšlel, odkud pochází a až dnešní Cyklotoulky mi otevřely oči. Rychtář je z Hlinska! Pivovar si je vědom vzrůstajícího zájmu o svůj produkt a tak pro návštěvníky Hlinska připravil turistickou prohlídku pivovaru spojenou s ochutnávkami. Během návštěvy uvidíte spilku, sklep i stáčírnu sudů, na závěr se pak přesunete do pivovarské pivnice, kde zhlédnete krátký film o historii pivovaru a výrobě piva. A jako bonus si můžete prohlédnout výstavu etiket, tácků či ocenění, které pivovar získal a nakoupit si do zásoby místní chmelovou pochoutku.