Náchod

Náchod

Kromě cyklistiky nabízí Náchod a okolí skvělé koupání, včetně osvěžení v lázních a na své si přijdou i fanoušci vojenské historie. 

I když to ještě v květnu nevypadalo moc nadějně, i letos se podíváme v rámci Cyklotoulek za hranice. Jako ideální místo pro svůj přeshraniční výlet jsem si vybral město Náchod. Zaprvé je to na hranice opravdu kousek, za druhé tu můžete spojit cyklistiku a koupání (na prázdniny ideální), no a za třetí je tady prostě hezky. Na náměstí mají hned dvě radnice. V té barokní, která se nachází v severní části náměstí, sídlí Městské informační centrum, novorenesanční je sídlem městského úřadu. Nad městem se tyčí krásný renesanční zámek, a těch není v Čechách moc! V 16. a 17. století ho vlastnil a kultivoval šlechtický rod Smiřických, zřejmá inspirace pro budoucího slavného rodáka. Dominantou podzámčí je gotický kostel sv. Vavřince, vedle kterého sedí na své lavičce, se svým typickým kloboukem asi nejznámější náchodský rodák, autor legendárních Zbabělců – Josef Škvorecký. Po všech útrapách, nemožnosti vydat svou geniální knihu, přes její zákaz, nucenou emigraci, založení exilového vydavatelství to vypadá, že tady našel konečně svůj klid. A my zde symbolicky nacházíme začátek našeho výletu. Od lavičky s Josefem Škvoreckým se vydáme směrem k nádraží ČD a dále podél Metuje, k první zastávce dnešních Cyklotoulek.

 

Trasa:                   http://www.cykloserver.cz/f/137c270490/

Loni byly v  Náchodě-Bělovsi otevřeny Malé lázně
Malé lázně Běloves nemůžou sice konkurovat K. Varům, ale jako relax po výletě nemají chybu
První bunkr z Naučné stezky Po opevnění Běloves stojí kousek od místních Malých lázní
Že jsou Kudowa-Zdrój lázně poznáte i podle architektury
V parcích Kudowy-Zdrój můžete potkat zajímavé sochy

Malé lázně a vodní svět

V prosinci minulého roku se obyvatelům Náchoda splnil dávný sen, do města se po mnoha letech vrátil první střípek lázeňství. Přesně deset dní před Štědrým večerem byla v Malých lázních v Bělovsi slavnostně otevřena replika Vily Komenský a zprovozněno veřejné zimní pítko nové minerální vody – Běloveské bublinky. Zdejší lázně rozhodně nemají ambice konkurovat třeba těm západočeským, ale jako občerstvení před výletem, případně pro příjemný relax po výletě poslouží znamenitě. A navíc jsou sympatickou předehrou před další zastávkou našeho putování, kterou je Kudowa-Zdrój. Cesta od Vily Komenský podél Metuje je klidná, pohodlná a bez aut. Asi po dvou kilometrech překročí hranici s Polskem a po dalších čtyřech kilometrech dorazí do města Kudowa-Zdrój. Slovo Zdrój v názvu znamená totéž, co v němčině Bad, v angličtině Spa nebo v češtině Lázně. Zdejší hydrouhličité prameny se solemi sodíku a železa obsahují i stopy arsenu a radonu. Využíváno je šest pramenů. Na základě moderních balneologických poznatků jsou lázně v současnosti indikovány nemocným s problémy krevního oběhu, látkové výměny a se srdečními chorobami. Kromě minerálních pramenů se v Kudowě-Zdróji využívá i léčebných účinků jodu a sodíku v takzvané jodosolné jeskyni - ta je veřejnosti přístupná i bez receptu. Dalším velkým lákadlem i pro lidi bez zdravotních potíží a pro rodiny s dětmi zvlášť je aquapark Vodní svět (Wodny Świat). K dispozici je sauna, solárium, sportovní masáže, plavecký bazén, dětský bazén, tobogan, hydromasážní jacuzzi, divoká řeka a další moderní wellness služby. V areálu aquaparku jsou také obchody, restaurace, tělocvična, bowling či přednáškový sál, prostě svět sám pro sebe. Ale tímto není výčet atrakcí Kudowy-Zdróje u konce. Vedle vodního světa a léčivých pramenů tu můžete navštívit i desítky krásných hospod a kaváren, dokonalé parky a zahrady a na závěr třeba kostnici, prostě si užít lázně jak se patří.

Od České Čermné pokračuje krásná lesní cesta
Jedna z pevností z Naučné stezky Po opevnění Běloves
Nad vesničkou Dobrošov stojí Jiráskova turistická chata
Jiráskova turistická chata v celé své kráse
Výhled z Jiráskovy turistické chaty na Náchod
Výhled z Jiráskovy turistické chaty na vodní nádrž Rozkoš

Za tím nejkrásnějším výhledem v kraji

Z Kudowy-Zdróje se vraťte zpět ke Starému mlýnu a pokračujte po žluté směrem na Českou Čermnou, těsně za hranicemi s ČR je nečekaná odbočka do lesa, tak pozor!! Když ji netrefíte, jste ztraceni, ale když ji neminete, tak po dalších 3–4 kilometrech dojede k vesničce Dobrošov. Dělostřelecká pevnost stojící nad ní je momentálně v rekonstrukci, takže si ji lze prohlédnout jen zvenčí, odkud působí celkem nedobytným dojmem. Zdá se, že jediným opravdovým vítězem nad touto, ale i dalšími pevnostmi v kraji, které po cestě potkáte je čas… Nad vesnicí, ale opačným směrem od pevnosti je už z dálky vidět věžička, která patří k další zastávce na našem výletě – k Jiráskově turistické chatě. Možná jste si všimli, že celkem dost věcí v tomto kraji se jmenuje po Aloisi Jiráskovi, to proto, že se narodil v nedalekém Hronově. Ta věžička, která byla vidět už z dálky, není ve skutečnosti věžička, ale údajně nejkrásnější rozhledna v Královéhradeckém kraji. Neznám všechny rozhledny v kraji, takže nemohu posoudit, jestli je opravdu ta nejkrásnější, ale výhled je z ní rozhodně královský. Když vyjdete na ochoz rozhledny, máte pocit, že jste na úplném vrcholu kraje, nic vám nestíní a jedinou překážkou v tom, abyste viděli až za obzor, je viditelnost, která v době mé návštěvy nebyla bohužel nejlepší. Až se nabažíte výhledem, případně naplánujete další cíle z ptačí perspektivy, tak si můžete dát oběd v místní restauraci, anebo dojet zpátky do Náchoda, kde je výběr rozhodně pestřejší. Není to daleko, vybrat si lze z několika cest. Můžete jet třeba po Jiráskově stezce, což je asi nejpohodlnější, nebo se vypravit po Naučné stezce Po opevnění Běloves a prohlédnout si i další pevnostní sruby jako Lom, Březinku, nebo menší řopíky. Ať už se rozhodnete jakkoliv, vězte, že obě varianty budou příjemné i poučné. Šťastnou cestu!

Co se do reportáže nevešlo, ale je dobré vědět:

V Náchodě můžete navštívit místní pivovar, kde dělají nejen komentované prohlídky, ale i v pivovarské prodejně prodávají i veškerý sortiment údajně (dle místních) nejlepšího piva na světě. 

Můžete se zchladit na Jiráskově koupališti. A když myslím zchladit, tak to myslím doslova. Až budou ta největší vedra, místní přivezou sníh ze zimního stadionu a navzdory ročnímu období se na koupališti strhne pravá zimní koulovačka (více na www.mestonachod.cz).

V případě nepřízně počasí můžete navštívit Muzeum Náchodska, Galerii výtvarného umění, Státní zámek s medvědy Ludvíkem a Dášou, nebo Muzeum starožitných kočárků, panenek a patentních listin.

Kousek od Náchoda se rozprostírá vodní nádrž Rozkoš (z Jiráskovy chaty je krásně vidět), která je s rozlohou přes 1000 ha osmou největší přehradou u nás.

Státní zámek Ratibořice, Babiččino údolí se Starým bělidlem a další místa z nejznámější knihy Boženy Němcové jsou vzdáleny od Náchoda jen 11 kilometrů.

Kousek je to i na Adršpašské skály, turistický okruh skalním městem je dlouhý přibližně 3,5 km. Cesta není fyzicky náročná a je vhodná i pro rodiny s malými dětmi a kočárky. K absolvování okruhu byste si měli vyhradit minimálně 3 hodiny (více na www.region-adrspach.cz/adrspasske-skaly/). 

Nedaleko jsou i Teplické skály, Broumovské stěny, Stolová hora Ostaš se dvěma skalními městy…

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
30 km
Náročnost: 
středně těžká
Tip na ubytování: 
Hotel U Beránka, Wellness Hotel Vyhlídka
Tip na stravování: 
Tentokrát hlady ani žízní neumřete, občerstvení je téměř na každých 5 kilometrech.
Region: 
Královéhradecký krajNáchod