Súĺovské skály, podmanivý to kraj. Země skal tak podivných až fantaskních, hýčkající si svoji surovou a osamělou nádheru, kolébající v náručí rozlehlé podhorské louky se stády pasoucích se ovcí. Země jako z pohádky, no ovšem, kraluje zde Král sokolů.
Země skal, která si vás získá
Nepřeháníme, unikátní skalní systémy v okolí Súľova si vás dozajista získají. Jsou vskutku neopakovatelným, avšak neprávem opomíjeným anebo neznámým přírodním skvostem, i když díky tomuto faktu místem klidným, tichým, přírodním, probouzejícím představivost. Kdo zná slovenskou pohádku Král sokolů, možná súĺovské exteriéry pozná. Bohatě členitá krajina proslula nespočtem bizarních jehlicovitých útvarů, skalních věží a bran, homolí a soutěsek zvláštní struktury. Jakoby zde někdo z betonu nakapal hrady či pouze hradní věže přesně takové, jaké si vyrábějí děti z mořského písku. Ve skutečnosti se jedná o vnějšími vlivy vytvarovaný slepenec vápence, mající původ v třetihorách. A jelikož je to úkaz zcela ojedinělý, který je k vidění pouze tady, nese přízvisko súľovský slepenec. Toto pozoruhodné skalní město je součástí Chráněné krajinné oblasti Strážovské vrchy a leží nedaleko hranic s Českou republikou.
Živá pohlednice v srdci skal
Za vstupní bránu k těmto křivolakým jehlicím zapíchaných do zvlněného reliéfu můžeme považovat Súĺov. Pokojná horská vesnička obklopená skalním prstencem je pro všechny bikery ideální výchozí bod. U Súľovského cyklopoledníku se rozbíhají cyklotrasy do všech směrů, aby se propletly okolními skalami za tím nejzajímavějším pohledově či nejvydatnějším cyklisticky. Ale žádné strachy, ač je tato oblast eldorádem náročných a výzvy hledajících cyklistů, dobře se zde projedou i ti, co zrovna netrénují na místní vyhlášený Bike maraton. Tedy vzhůru k prvnímu cíli. Líbivé pohledy na okolní kopcovité louky se skalní kulisou v pozadí snad nezkalí vědomí, že to asi bude trochu bolet. Ať ze Súľova vyjedete kamkoli, je jasné že to bude do kopce. Cyklotrasa 2410 vyvede ty zdatnější až na Roháčské sedlo, největší lákadlo ale naleznete na louce pod lesním masivem. Stoupání po lukách je sice vydatné, ale to co spatříte, vás bude magneticky přitahovat k bližšímu ohledání. 18-ti metrový velikán dřímající pohodlně na louce mezi pasoucím se stádem ovcí je něco, co jen tak běžně nepotkáte. Obří jehlan ležící na jednom svém boku je tzv. Zrakovou pyramidou. Jedná se o umělecké dílo Juraja Gábora a má zprostředkovávat dvojí estetický zážitek. Jednak pyramida sama o sobě je vnímána jako socha dotvářející krajinu, ale hlavní poselství je to, co můžeme vnímat z jejích útrob. Původně byla Zraková pyramida umístěna v galerii a byl z ní promítán hodinový záznam krajiny v různých časových proměnách. Nápad vyměnit galerii za skutečnou přírodu byl nasnadě a tak se pyramida ocitla v Súľovských skalách. Hlavní ideou této živé pohlednice je zastavit se, zpozornět, dívat se soustředěně na obraz před sebou, vnímat detaily, zpomalit, zahloubat se a rozmýšlet, co vlastně vidíme. Harmonické naladění pak můžete vystřídat za adrenalinový sjezd nebo se můžete jen tak snést zpět do Súľova a pokračovat za duševní očistou okolní krajinou až ke Kolibě pod Skalami. Louky, lesy, skály, ovce, koně, halušky, slovenskost zde kříčí do všech stran.
Na svém kole můžete zažít všechno
Záleží jen na vaší chuti, kam se vydat dál. Pokud byste chtěli prověřit svoji kondici, je Roháčské sedlo – kultovní místo súľovských cyklotras pravou volbou. Některé pasáže jsou součástí výše zmiňovaného Bike maratonu a vy se můžete na chvíli vžít do kůže závodníka prožívajícího tento nevšední cyklistický zážitek. Počáteční stoupání po loukách je rozcvička, potom ale přijde peklo. Převýšení je sice jen něco málo přes 300 výškových metrů, ovšem stoupání úzkými svážnicemi dá zabrat a každičký metr vzhůru je cítit po celém těle. Už při výjezdu je jasné, že ani sjezd nebude růžová bavlnka. Nicméně bikeři, pro které je asfalt nuda a k potěšení z jízdy potřebují pořádný terén, budou ve svém živlu. Náročné technické úseky v lese střídají rychlé pasáže na pastvinách, jen pozor na ovce! Klobouk dolů před závodníky, kteří v nejdelším okruhu musí zdolat na 84 kilometrech převýšenní více než 3000 výškových metrů. V takovémto terénu zažijí na svém kole úplně všechno. Avšak lidé mají rádi výzvy, čímž bezpochyby zdejší maratón je. K závodění a sportu zde motivují i děti a dorost. Trasy pro dospěláky by asi těžko zvládly, a tak jsou pro ně připraveny i speciální okruhy s názvem Dětská tour Petra Sagana.
Klasikou, která zaručeně nezklame je Súĺovský hrad
Po náročné cyklistice možná přijde vhod změna. Proplést se a pokochat skalami v těsné blízkosti je lepší pěšky. Zdejší trasy nejsou příliš dlouhé, mají však slušné převýšení, takže se nejedná o žádné pohodové vycházky. K tomu nej patří bezesporu Súĺovský hrad. Maskován okolními skalami je zprvu nenápadný, o to více je cesta za ním trnitá. Výstup vede lesní stezkou do příkrého kopce a v koncových místech nechybí ani pomocné úchyty, či žebříky. Po této zkušenosti snadno uvěříte, že patří k nejnedostupnějším hradům na Slovensku. Osudné se mu stalo až zemětřesení v polovině 18. století. Přemožte vyčerpání a protáhněte se úzkými chodbami až na samý vrchol. Ty výhledy! Těžko je popisovat slovy. Pohledy se budou dozajista stáčet severozápadním směrem k vrcholkům Roháč a Brada, přestože celé panorama je dechberoucí. Přesně tyto okamžiky jsou drogou, která nás žene do strmých kopců vzhůru. Zde máte pocit, že jste předávkováni.
Regenerace nutná
Až se o slovo přihlásí únava, není nic jednodušího, než popojet pár kilometrů do Rajecké doliny, známé svými termálními prameny a zregenerovat své tělo, případně se nechat hýčkat někde v termálních lázních. Podtrženo sečteno, Súĺovské skály jsou zajímavá destinace bez komerčního nádechu, kde budete za přiměřenou námahu odměněni nevšední krajinnou scenérií a panenskou přírodou, k níž dozajista zahoříte obdivem.
Co byste neměli minout
Zraková pyramida – umělecké dílo Juraja Gábora je 18-ti metrovou sochou umístěnou v krajině nad Súĺovem. Zprostředkovává tzv. živou pohlednici, zrakové vnímání krajinného bodu v jeho časových proměnách. Slouží zároveň jako neobvyklý turistický příštřešek. Do krajiny je umístěn dočasně. Umělec odhaduje, že by zde mohl setrvat po dobu pěti let.
Roháčské sedlo – kultovní místo súľovských cyklotras a zdejšího Bike maratonu. Výjezd i sjezd ocení zejména ti fyzicky i technicky zdatní bikeři!
Súľovský hrad – patři k nejnedostupnějším slovenským hradům. Podlehl zemětřesení v polovině 18. století, po kterém nebyl obnoven. Výhledy z jeho nejvyších partií jsou překrásné.
Gotická brána – 10-ti metrový lomený skalní oblouk je dílem přírody. Patří k symbolům Súĺovských skal.