Jezero Milada

Dobrovolný svazek obcí Jezero Milada byl založen 10. ledna 2006.
Předmět činnosti svazku obcí je zaměřen prioritně na společné aktivity v těchto oblastech: revitalizace území a vybudování infrastruktury pro cestovní ruch, rozvoj rekreace a turistického ruchu v revitalizovaném území, společné aktivity v ochraně přírody a životního prostředí a společná propagace členských obcí a marketingové aktivity směřující k rozvoji celé zájmové oblasti kolem jezera Milada.

Obec: 
Ústecký krajJezero Milada
 
00:00
Jezero Milada

Obecná charakteristika území

Milada (dříve užíván také název Chabařovické jezero) je rekultivační jezero vytvořené v těžební jámě hnědouhelného lomu Chabařovice. Má rozlohu 252,2 ha, průměrnou hloubku 15,5 m a maximální hloubku 24,7 m. Jezero Milada je první velkou vodohospodářskou rekultivací v Česku - jako takové se tudíž stalo vzorem i pro další obdobné projekty v severozápadních Čechách, kde je krajina silně narušena povrchovou těžbou uhlí a je tu do budoucna plánováno vytvoření dalších velkých jezer v jámách po bývalých lomech.

Historie území

Okolí dnešního jezera Milada patří k dlouhodobě osídleným územím s tradiční zemědělskou výrobou. Objevení ložisek uhlí v 18. století vedlo zpočátku k hospodářskému rozmachu, postupně však těžba uhlí tuto oblast téměř zničila. Po zbourání vesnic Hrbovice, Lochočice, Otovice, Vyklice, Tuchomyšl, Žichlice a části města Chabařovice měly přijít na řadu celé Chabařovice, jejich likvidaci bylo však po změně režimu v roce 1991 zabráněno. Po ukončení těžby se započalo s hydrickou rekultivací - zatopením lomové jámy vodou.

Současnost - nabídka služeb

Jezero a jeho okolí má sloužit k rekreačním a sportovním účelům (koupání, plavání, jachting, cyklotrasy, kolečkové brusle, kondiční běh, jízda na koni) nejen pro obyvatele Ústí nad Labem a jeho okolí. V roce 2006 vznikl Dobrovolný svazek obcí Jezero Milada se záměrem spravovat a přijatelně turisticky rozvíjet jezero s okolními pozemky. Zatím byli zrealizovány tři turistické a cykloturistické okruhy Otovický (10,9 km), Tuchomyšlský (10,4 km) a Vyklický (9,2 km), dále byla zrealizována Naučná stezka jezero Milada, byly vybudovány pláže a další infrastruktura je již ve výstavbě.

Flora území

V roce 2009 byla v rámci základního botanického průzkumu na vymezeném území lokality v okolí jezera Milada zjištěna přítomnost celkem 216 druhů vyšších rostlin. Podle červeného a černého seznamu rostlin ČR se v území jezera Milada vyskytuje bublinatka jižní a kyprej vrbina. Zajímavým biotopem jsou po mykologické stránce rekultivované výsypky. Kromě kozáka březového, klouzka sličného či čirůvky je možno zde nalézt i lopatičku kyjovitou, která byla v Ústeckém kraji nalezena vůbec poprvé.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
Turistická známka jezera Milada, Jezero Milada v zimě, Západ slunce, Utajená krása, Lopatička kyjovitá
Vydáno: Mittwoch, 30. Juni 2021 - 8:13

Kde: Muzeum města Ústí nad Labem

Kdy: 30. 6. – 10. 10. 2021

Otevřeno denně od úterý do neděle v době 9.00 – 18.00 hod.

Vydáno: Dienstag, 12. Februar 2019 - 11:23

Během měsíce ledna 2019 zažádal Dobrovolný svazek obcí jezero Milada o výrobu nové turistické známky, což obnáší projít schválením v radě společnosti Turistické známky s.r.o. a následným hlasováním z řad registrovaných sběratelů známek.