Ačkoli pro začátečníky a příležitostné cyklisty se výběr správného typu kola může zdát zcela irelevantní, ti, kteří chtějí využít jeho plný potenciál, se na něj zaměřují. Kterou značku kola si vybereme a kolik z rozpočtu na ni přidělíme, je samozřejmě nesmírně důležité z hlediska odolnosti a kvality kola, ale i to nejdražší, které se k trase nehodí, se bude chovat jednoduše špatně. Jak ale posoudit, které kolo bude pro naše potřeby lepší? Koneckonců, ne každý si vybírá pouze horské nebo městské trasy. V jakém případě je vhodné náročnější MTB nebo univerzální trekingové kolo?
Definujte účel cesty
Před nákupem kola si musíte položit základní otázku: jak a kde budu jezdit? Pro milovníky dobrodružství, dechberoucí přírody, neobvyklých výhledů na hory, hrbolatých lesních cest a sjezdů naplněných adrenalinem se doporučují horská kola. Jsou speciálně navržena tak, aby zajistila bezpečnost a tlumení nárazů na hrbolatých trasách. Ti, kteří dávají přednost turistické jízdě, volí delší výlety po asfaltových silnicích a prašných cestách v kombinaci s poznávacími a piknikovými zastávkami, budou mít mnohem větší užitek z výběru trekingového kola, často nazývaného také turistické kolo. Ačkoli donedávna byla horská kola považována za největší a nejuniverzálnější skupinu kol, dnes se značky jízdních kol zaměřují na mnohem rozsáhlejší produktové řady a navrhují modely, které budou skutečně fungovat v různých situacích. Éra jednoho kola pro všechno je už dávno za námi - dnes se ve stopách profesionálních cyklistů zaměřujeme na specializovaná kola.
Od horáků po treková kola
Porovnání horského a trekkingového kola není příliš komplikované. Ačkoli horská kola byla dříve základem vybavení většiny amatérských cyklistů, dnes jejich místo zaujala mírně odlišně konstruovaná trekingová kola. Jejich hlavní výhodou, díky níž jsou tato jednostopá vozidla vhodná pro jízdu na delších trasách, je další vybavení, které moderním „horákům" prostě chybí. Zvonek, blatníky, nosič, osvětlení, opěrka nohou, kryt řetězu ve skutečnosti nemají, protože na horském kole určeném pro výkonnostní jízdu není pro ně místo. Naopak na dokonale vybaveném trekingovém kole je rozhodně snazší a bezpečnější cestovat po veřejných komunikacích, nemluvě o komfortu jízdy, který je zde nesrovnatělné vyšší díky odlišné geometrii rámu - což umožňuje sportovní i rekreační jízdu.
Pro koho se hodí trekingové kolo?
Pro fanoušky klidnější jízdy, kteří nemusí nutně pracovat hlavně na svém stavu, jsou nabízena především trekingová kola, což je zvláštní kombinace horských a městských kol. Turistická kola jsou primárně příležitostí pro pohodlné cestování na krátkých i delších trasách. Kolo tohoto typu má převody, brzdy a tlumiče, ale jeho výhodou oproti horským kolům jsou nepochybně větší kola, širší sedlo, pohodlná řídítka a schopnost udržet vzpřímenou polohu, což je velmi důležité při dlouhých jízdách.
Pro koho je vhodné horské kolo?
Moderní modely horských kol jsou skutečně specializovaná jednostopá vozidla, která umožňují pohodlnou jízdu v obtížném nerovném horském terénu. Výrobci je dnes zbavují všeho, co nemá přímý dopad na řízení a může ovlivnit bezpečnost nebo dosaženou rychlost. Neexistují tedy žádné stojany, blatníky ani další světla. Výhodou většiny MTB kol je lehkost rámu (který je obvykle vyroben z lehkého hliníku nebo uhlíku), větší manévrovatelnost než u jiných kol a extrémně vysoká životnost dosažená použitím vhodných komponentů a profesionálních tlumičů.